Bilet z parkomatu można schować do kieszeni

Niewłożenie biletu parkingowego za szybę samochodu nie może być utożsamiane z brakiem opłaty.

Aktualizacja: 09.10.2013 15:59 Publikacja: 09.10.2013 08:05

W opinii r.p.o., rada gminy nie ma prawa do pobierania opłaty dodatkowej za wadliwe umieszczenie bil

W opinii r.p.o., rada gminy nie ma prawa do pobierania opłaty dodatkowej za wadliwe umieszczenie biletu parkingowego

Foto: Fotorzepa, Pasterski Radek PR Pasterski Radek

W Warszawie przestał obowiązywać przepis, zgodnie z którym nieumieszczenie dowodu opłaty parkingowej za przednią szybą samochodu jest równoznaczne z jej brakiem.

– Rada Warszawy nie mogła wprowadzić mandatów dla kierowców za niewyłożenie za szybę samochodu biletu z parkometru – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Zawodne reklamacje

Wyrok dotyczy obowiązującej uchwały Rady Warszawy z 26 czerwca 2008 r. Pod koniec ubiegłego roku rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

W skardze zarzuciła, że nie można domniemywać, iż ten, kto nie umieścił dowodu opłaty w sposób przewidziany w regulaminie do uchwały m.st. Warszawy, nie zapłacił za parkowanie i ma uiścić opłatę dodatkową, czyli karę. RPO przedstawił kserokopie decyzji o nieuznaniu wniesionych reklamacji oraz skargi na ten temat.

Rada Warszawy podkreślała, że opłatę dodatkową pobiera się wyłącznie za nieuiszczenie opłaty za postój, a nie za nieumieszczenie dowodu jej zapłacenia za szybą samochodu. Przepis został niefortunnie zredagowany, ale jest konieczny dla kontroli i osiągnięcia efektywnego poboru opłat – przekonywała.

Kierowca może wnieść reklamację do zarządzającego strefą płatnego parkowania, a następnie do komisji odwoławczej, powołanej przez prezydenta Warszawy. W 2010 r. wpłynęło 45 tys. reklamacji, z czego 9 tys. uwzględniono po przedstawieniu dowodu opłaty.

W kwietniu 2013 r. WSA (sygn. akt I OSK 1674/13) stwierdził nieważność § 3 ust. 6 regulaminu funkcjonowania strefy płatnego parkowania niestrzeżonego stanowiącego załącznik do czerwcowej uchwały. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Rady m.st. Warszawy od tego wyroku. Uchwała w tej części jest zatem nieważna.

Wola urzędnika

Oba sądy zgodziły się z rzecznikiem, że rada może nałożyć obowiązek udokumentowania opłaty parkingowej przez wyłożenie dowodu jej uiszczenia. Ale nieumieszczenie go w określonym miejscu nie może być traktowane jako jej brak i podstawa do nałożenia opłaty dodatkowej.

Zgodnie z art. 13f ust. 1 ustawy o drogach publicznych, zarząd drogi jest uprawniony do pobierania takiej opłaty wyłącznie w razie stwierdzenia, że kierowca nie uiścił opłaty za parkowanie. Tymczasem rada wprowadziła tu domniemanie.

– Przepisy nie mogą doprowadzać do sytuacji, gdy o prawach i obowiązkach obywatela będzie decydować wola urzędnika – powiedział Marian Wolanin, sędzia NSA. Rada gminy ma ustawową kompetencję do ustalania m.in. stawek i rodzajów opłat parkingowych oraz do określenia sposobu ich pobierania. Może też nałożyć obowiązek wykładania w określony sposób dowodów opłat. Nie może jednak karać za samo niewyłożenie takiego dowodu. Kierowca, który tego nie zrobił, musi się natomiast liczyć z wszczęciem postępowania, w którym udowodni, że zapłacił za parking.

W Warszawie przestał obowiązywać przepis, zgodnie z którym nieumieszczenie dowodu opłaty parkingowej za przednią szybą samochodu jest równoznaczne z jej brakiem.

– Rada Warszawy nie mogła wprowadzić mandatów dla kierowców za niewyłożenie za szybę samochodu biletu z parkometru – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy