Punkty karne i mandaty sprawdzimy w Internecie

Za rok kierowca sprawdzi online termin badania technicznego, liczbę otrzymanych punktów, a nawet zapłaci mandat.

Publikacja: 11.02.2015 07:19

Punkty karne i mandaty sprawdzimy w Internecie

Foto: www.sxc.hu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozbudowuje Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Rząd przyjął wczoraj założenia do zmian w prawie o ruchu drogowym. Dzięki nim kierowca ma dostawać więcej informacji online.

Bez wizyty na komisariacie

Chodzi m.in. o liczbę otrzymanych punktów karnych i mandatów. Dzięki systemowi karę będzie można zapłacić od ręki. Z czasem kierowca zainteresowany usługą będzie dostawał powiadomienia o zbliżających się terminach, np. badań technicznych, ubezpieczenia czy upływu terminu ważności prawa jazdy. System ma ruszyć w 2016 r.

Kierowcy są za. – Pewna, szybka informacja pozwoli uniknąć kłopotów związanych np. z przekroczeniem limitu punktów karnych – mówią. Kiedy online dowiedzą się, że zbliżają się do limitu, mogą się zdecydować na kurs reedukacyjny. O tym, że kierowcom na rękę jest sięganie po szybką informację, może świadczyć spore zainteresowanie uruchomionymi już usługami online „Historia pojazdu" i „Bezpieczny autobus".

Pochodzenie auta można sprawdzić w CEP od czerwca ubiegłego roku. Wystarczy podać numer rejestracyjny, numer nadwozia VIN oraz datę pierwszej rejestracji, a uzyska się dostęp do danych. Przez cztery miesiące od uruchomienia e-usługi skorzystało z niej ponad 835 tys. użytkowników. Sprawdzili oni ponad 812 tys. pojazdów. Usługa skierowana jest głównie do kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce oraz sprzedających używane auta, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też usługa „Bezpieczny autobus". Skorzystało z niej 108 tys. użytkowników. Sprawdzono 68,6 tys. busów, autobusów i autokarów.

Baza rośnie

Udostępnianie informacji jest możliwe dzięki projektowi CEPIK 2.0. Realizują go Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Polega na modernizacji systemu informatycznego CEPiK. W ramach projektu uruchamiane są stopniowo kolejne elementy systemu.

– To o wiele łatwiejsze niż budowanie nowych systemów. W wypadku CEPiK zgromadzonych jest już bardzo dużo informacji o kierowcach i pojazdach. Teraz trzeba je tylko uzupełnić, zabezpieczyć i udostępnić – wyjaśnia Łukasz Majchrzak, specjalista do spraw systemów informatycznych.

W kwietniu 2014 r. uruchomiono międzynarodową wymianę danych kierowców naruszających przepisy drogowe za granicą. Dwa miesiące później – wspomniane e-usługi „Historia pojazdu" i „Bezpieczny autobus".

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce