Jak przewozić dziecko motocyklem

Prawo nie zabrania przewożenia motocyklem nawet bardzo małych dzieci pod warunkiem, że pojazd nie przekroczy prędkości 40 km na godzinę. Nawet na autostradzie.

Publikacja: 10.06.2014 16:10

Jak przewozić dziecko motocyklem

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Mąż kupił motocykl i twierdzi, że może nim jeździć  z naszym  6-letnim  synem.  Czy to prawda? Jeśli tak, to czy obowiązują jakieś ograniczenia dotyczące prędkości, ubioru dziecka czy wyposażenia motocykla?

– pyta czytelniczka

Rzeczywiście w ustawie – Prawo o ruchu drogowym z  1997 r. nie ma przepisu zabraniającego przewożenia dzieci motocyklem, również z przyczepą.  Są jednak pewne ograniczenia.  Motocyklista powinien też kierować  się własnym rozsądkiem.

Wolno, ale niezbyt szybko

Motocykl to pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm sześc., dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy. Określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

Motocykl, tak jak inne pojazdy, może poruszać się z prędkością od 50 km/h na obszarze zabudowanym (w strefie zamieszkania limit prędkości to 20 km/h) do 140 km/h na autostradzie. Jeśli jednak przewozi się nim dziecko w wieku do 7 lat, to  prędkość nie może przekroczyć 40 km/h, niezależnie od rodzaju (klasy) drogi.

Jeśli są pasy – musi być fotelik

Najbezpieczniej wozić dziecko w przyczepce - bocznym wózku do motocykla. Ale nie ma takiego wymogu. Jeśli motocykl nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, to nie ma żadnych wytycznych w sprawie sposobu przewożenia w nim dziecka.

Inaczej jest w przypadku, gdy motocykl lub przyczepka są wyposażone w pasy. Art. 39 Prawa o ruchu drogowym nakazuje z nich korzystać, co oznacza, że dziecko musi być przypięte pasami. Jednocześnie, jeśli mały pasażer ma mniej niż 12 lat, a jego wzrost nie przekracza 150 cm, oprócz korzystania z pasów jest wymóg przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

W sklepach można kupić specjalne foteliki motocyklowe dla dzieci montowane na tylnej części kanapy. I warto zamontować taki fotelik, bo zapobiega on zsunięciu się dziecka, jeśli zaśnie podczas jazdy.

Konieczny kask

Motocyklistę przewożącego dziecko obowiązuje również art. 40 prawa o ruchu drogowym. Zgodnie z nim kierujący motocyklem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami muszą  używać w czasie jazdy hełmów ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.  Te warunki to atest – specjalne oznaczenie świadczące o tym, że kask spełnia określone normy. Kaski z atestem, podobnie jak foteliki, są zwykle droższe, ale za to bezpieczniejsze.

Uwaga, wymogu jazdy w kasku nie ma, jeśli motocykl jest fabrycznie wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Ale rozsądek nakazuje, żeby mimo to zaopatrzyć dziecko w lekki kask na czas jazdy.

Innych wymagań co do ubioru małego pasażera motocykla prawo nie przewiduje. Ważne, by odzież na motocykl chroniła dziecko przed chłodem i jednocześnie przegrzaniem.

Mąż kupił motocykl i twierdzi, że może nim jeździć  z naszym  6-letnim  synem.  Czy to prawda? Jeśli tak, to czy obowiązują jakieś ograniczenia dotyczące prędkości, ubioru dziecka czy wyposażenia motocykla?

– pyta czytelniczka

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce