Polska i Węgry skarżą unijne ograniczenia

Polski rząd złożył zapowiadaną wcześniej skargę do TSUE na niezgodność z traktatami europejskimi mechanizmu „pieniądze za praworządność”.

Aktualizacja: 12.03.2021 09:07 Publikacja: 11.03.2021 17:37

Flaga Polski i Węgier

Flaga Polski i Węgier

Foto: AdobeStock

Podobną skargę złożyły Węgry, a Komisja Europejska zapowiada niestosowanie tej nowej procedury do czasu wyroku TSUE. Polskie władze już w 2018 r. negatywnie oceniały projekt rozporządzenia, a w grudniu 2020 r. po tzw. kompromisie budżetowym złożenie skargi zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 2020 r. ws. systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii (2020/2092). Polska zarzuca mu, że skoro nowa procedura ma mieć zastosowanie do więcej niż jednego roku budżetowego, to jej wprowadzenie wymagałoby jednomyślności Rady, a wtedy nie zostałaby przyjęta. Poza tym nie uzależnia ona wszczęcia mechanizmu „pieniądze za praworządność" od uruchomienia procedury z art. 7 TUE, co w praktyce jest trudne do osiągnięcia, a ominięto to rozporządzeniem – prawem wtórnym, stosunkowo łatwym do wprowadzenia.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego