Pieniądze na stypendia są niewłaściwie wydawane

Uczelnie niepubliczne nie radzą sobie z przyznawaniem pomocy finansowej studentom.

Publikacja: 25.01.2013 09:05

Ilu studentów otrzymuje wsparcie od państwa

Ilu studentów otrzymuje wsparcie od państwa

Foto: Rzeczpospolita

80 proc. uczelni niepublicznych nie potrafi wydać poprawnej decyzji administracyjnej w sprawie przyznania stypendium socjalnego, a 47 proc. źle określa kryteria uprawniające do stypendium rektora dla najlepszych studentów. Tak wynika z raportu o dystrybucji świadczeń z pieniędzy publicznych wśród studentów przygotowanego przez ekspertów Programu watchdog.edu.pl.

Brak informacji

Analizie poddano 89 uczelni niepublicznych, 13 odmówiło udziału.

– W 2011 r. zbadaliśmy 54 uczelnie akademickie. Okazało się, że duże uniwersytety popełniają liczne błędy. W tym roku przyjrzeliśmy się szkołom niepublicznym – mówi Tomasz Lewiński, dyrektor Programu watchdog.edu.

Co się okazało?

– Na części uczelni kultura prawna jest na tak niskim poziomie, że nie powinny   pod żadnym pozorem dysponować pieniędzmi publicznymi – mówi Robert Pawłowski, rzecznik praw studenta, współautor raportu, prezes fundacji Fundusz Pomocy Studentom. Jego zdaniem 13 uczelni, które odmówiły udzielenia informacji o tym, jak dystrybuują powierzone im pieniądze z budżetu, nie powinny otrzymywać od państwa kolejnych środków.

W ubiegłym roku przeanalizowano zasady przyznawania stypendium rektora – świadczenia wprowadzonego ostatnią nowelizacją prawa o szkolnictwie wyższym (pszw). Od ubiegłego roku akademickiego (2011/2012) zastąpiło ono stypendium za wyniki w nauce przyznawane za wysoką średnią. Nowe zasady, poza ocenami, miały premiować osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe.

Część uczelni w ogóle nie wprowadziła szczegółowych kryteriów do regulaminów pomocy materialnej, przepisując jedynie fragmenty ustawy (pszw). Jedna z uczelni uznała, że 6 proc. studentów danego kierunku otrzyma stypendium rektora za wysoką średnią, a tylko 4 proc. za osiągnięcia. W innej o rozdziale stypendiów za osiągnięcia sportowe współdecydował  dyrektor Instytutu Kultury Fizycznej.

– Taka praktyka wprowadza całkowicie niedopuszczalną uznaniowość – podkreśla Lewiński.

Bezprawne procedury

Jakie inne błędy popełniają uczelnie? Większość nie wydaje decyzji zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, mimo że zobowiązują je do tego przepisy (pszw). Jedynie informują o rozstrzygnięciu telefonicznie lub na tablicy ogłoszeń. W efekcie studenci nie wiedzą, że mogą zakwestionować nieotrzymanie stypendium czy jego wysokość.

Szkoły nie chcą przyjmować wniosków po określonym terminie. Nie pozwalają też na uzupełnienie dokumentów, mimo że zgodnie z  kpa powinny.

Raport to kolejna publikacja pokazująca, że blisko 1,5 mld zł z funduszu pomocy materialnej jest źle dzielone.

Parlament Studentów RP (PSRP), w opinii do założeń kolejnej nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym wskazuje, że to minister w rozporządzeniu powinien określać,   jakie warunki powinny spełniać uczelniane regulaminy pomocy, tak jak dla regulaminów studiów. Dzięki temu pomoc byłaby oparta na   jednolitych kryteriach, a studenci o takim samym dochodzie dostawaliby takie samo wsparcie.

Resort planuje  wprowadzić stypendia dla studentów pierwszego roku przyznawane na podstawie wyników rekrutacji lub matur.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki j.ojczyk@rp.pl

Czego uczelnie nie potrafią?

Najczęściej:

80 proc. uczelni niepublicznych nie potrafi wydać poprawnej decyzji administracyjnej w sprawie przyznania stypendium socjalnego, a 47 proc. źle określa kryteria uprawniające do stypendium rektora dla najlepszych studentów. Tak wynika z raportu o dystrybucji świadczeń z pieniędzy publicznych wśród studentów przygotowanego przez ekspertów Programu watchdog.edu.pl.

Brak informacji

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce