WSA wydał we wrześniu cztery pierwsze pierwsze orzeczenia w sprawach ze skarg podmiotów leczniczych, których działania związane z udziałem w proteście lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zakwestionował Rzecznik Praw Pacjenta.

Przypomnijmy - w ramach ubiegłorocznego protestu lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie  zawierali umów z NFZ, co spowodowało, że na początku stycznia tego roku  niektóre przychodnie i gabinety lekarskie zostały zamknięte. Ponieważ z tego powodu pacjenci mieli utrudniony dostęp do dokumentacji medycznej, Rzecznik Praw Pacjenta wszczął 61 postępowań w sprawie stosowania przez te placówki praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Niektóre z podmiotów, których działania Rzecznik uznał za niezgodne z prawem, wniosły skargę do sądu administracyjnego.

W ustnych uzasadnieniach orzeczeń oddalających skargi lekarzy rodzinnych, WSA wskazał, że brak dostępu do dokumentacji medycznej naruszał zbiorowe prawa pacjentów. Podzielił tym samym decyzję Rzecznika Praw Pacjenta stwierdzając, że placówki, które zostały zamknięte w związku z udziałem lekarzy w styczniowym proteście, nie udostępniały pacjentom dokumentacji medycznej bez zbędnej zwłoki. Sąd wskazał również, że przychodnie w dniach protestu powinny zapewnić pacjentom dostęp do dokumentacji medycznej.