W dobie daleko posuniętego rozwoju medycyny z pomocą pacjentom przychodzą niosące ulgę, ratujące zdrowie i życie farmaceutyki. Ich skuteczność i dobra jakość często jednak idą w parze z kosztami wykraczającymi poza granice możliwości finansowych wielu potrzebujących. Jak więc opłacić leczenie? Odpowiedzią jest refundacja, która podlega procedurom i ograniczeniom.
Od wniosku do decyzji
W świetle prawa refundacją mogą być objęte zarówno leki, jak i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. Objęcie każdego z tych produktów refundacją wymaga specjalnej procedury. Inicjuje ją złożenie spełniającego określone wymogi prawne wniosku, wieńczy zaś wydanie przez ministra zdrowia decyzji administracyjnej o objęciu refundacją (bądź odmowa wydania takiej decyzji).
Wydane w tym trybie decyzje są następnie podstawą do sporządzenia wykazu leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych podlegających refundacji. Minister zdrowia ogłasza go w formie obwieszczenia raz na dwa miesiące. Te decyzje określają m.in. przypisane do konkretnego leku kategorie dostępności refundacyjnej, tj. ustawowo określone metody zapewniania uprawnionym pacjentom refundowanych produktów.
Przy lekach obejmują one cztery grupy dostępności:
1) w aptece na receptę,