Aktualizacja: 28.01.2025 03:18 Publikacja: 15.11.2024 11:53
Na zdjęciu od lewej: Zygmunt Grajkowski, Mariusz Młynarczyk, Edyta Demby-Siwek, Anna Ogonowska-Rejer, Tomasz Pietryga, Kacper Raciborski; Olga Sobolewska, Paweł Stężycki.
Foto: rp.pl
Konkurs „Młody Wynalazca” organizowany przez „Rzeczpospolitą” we współpracy z Urzędem Patentowym RP ma przypomnieć, że w Polsce na uczelniach, w instytutach badawczych, start-upach czy w prywatnych „garażach” są tysiące twórczych młodych ludzi. To inicjatywa, która promuje młodych innowatorów i ich kreatywność w Polsce! Konkurs „Młody Wynalazca Roku” nie tylko wyróżnia pojedyncze osiągnięcia, ale także zwraca uwagę na potencjał młodych ludzi, którzy mogą przyczynić się do postępu w różnych dziedzinach.
Jakie wykształcenie ma osoba po liceum, która nie zdawała matury? Czy osoba, która ukończyła studia, ale nie obroniła pracy dyplomowej, ma wykształcenie wyższe? Warunki uzyskania wykształcenia określone są między innymi w Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Telewizji Polskiej o zakazanie Telewizji Republika emisji programu "#Jedziemy. Michał Rachoń".
Z propozycji zmian dotyczących przepadku pojazdu lub jego równowartości mogą ucieszyć się kierowcy, którzy nie są jedynymi właścicielami pojazdu.
Sejm uchwalił w piątek tzw. ustawę incydentalną Szymona Hołowni, która ma być receptą na ewentualny kryzys wyborczy. Zgodnie z nią o ważności najbliższych wyborów orzekać będzie 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym, a nie kwestionowana Izba Kontroli Nadzwyczajnej.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Bardziej ekologiczna uprawa roślin, skuteczniejsza ochrona rzek i łatwiejsze diagnozowanie pacjentów – to korzyści, jakie przyniosą projekty nagrodzone w konkursie Młody Wynalazca.
Znamy laureatów konkursu „Młody wynalazca. W poszukiwaniu polskiego Sama Altmana” organizowanego przez „Rzeczpospolitą” wraz z Urzędem Patentowym RP. Pierwszym zwycięzcą został Maciej Ślot.
Polscy studenci mają nowatorskie pomysły, ale brak wsparcia oraz współpracy między uczelniami a biznesem powoduje, że wiele ciekawych projektów nie trafia na rynek. Jak umożliwić młodym wynalazcom realizację ich odkryć w kraju?
Nasi specjaliści są bardziej zdeterminowani, ale za granicą jest większa szansa na nawiązanie kontaktów – uważa Andrzej W. Dudek, wiceprezes PlayWay SA oraz prezes i współzałożyciel Global Teleclinic & Assistance.
AI przenika niemal każdą branżę. W jaki sposób sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie? Jakie niesie zagrożenia i jakie nowe szanse?
Biznes obawia się, że wdrożenie AI Actu utrudni rozwijanie sztucznej inteligencji i odstraszy inwestorów. Instytucje państwowe wskazują tymczasem, że jest dokładnie odwrotnie – potrzebujemy jednolitych regulacji unijnych, bo Chiny i USA już je mają.
Firma prowadząca działalność badawczo-rozwojową może zaliczyć wydatki do kosztów i dodatkowo odliczyć od dochodu.
Czasem pojawia się krótki okres, kiedy dane rozwiązanie ma szansę „zaskoczyć”. Bywa jednak, że jest za wcześnie na jego wprowadzenie – mówi dr inż. Gabriela Konopka-Cupiał, dyrektorka Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas