Zakłócanie mszy św. przez Joannę Scheuring-Wielgus. SN zamyka sprawę

Sprawa wiceministry kultury Joanny Scheuring-Wielgus oskarżonej o złośliwe zakłócanie mszy świętej w toruńskim kościele nie wróci na wokandę sądu. Została ostatecznie umorzona.

Publikacja: 01.08.2024 15:52

Joanna Scheuring-Wielgus

Joanna Scheuring-Wielgus

Foto: PAP, Radek Pietruszka

To konsekwencja decyzji Sądu Najwyższego, który oddalił w czwartek kasację prokuratury w tej sprawie. Prokurator Generalny domagał się w niej uchylenia postanowień toruńskich sądów o umorzeniu postępowania i ponownego osądzenia posłanki. W kasacji zarzucono błędy w ustaleniach faktycznych oraz brak rozpoznania sprawy na rozprawie, a jedynie na posiedzeniu.

Czytaj więcej

Scheuring-Wielgus wygrywa w sądzie z Ordo Iuris i prokuraturą

Sprawa Joanny Scheuring-Wielgus i zakłócania mszy. SN zdecydował

— Materiał dowodowy był wyjątkowo jednoznaczny i nie nasuwał jakichkolwiek wątpliwości. Stan faktyczny od początku był nad wyraz jasny. Czy w takiej sytuacji sąd mógł rozstrzygnąć sprawę na posiedzeniu, bez prowadzenia postępowania dowodowego. Jak mało, która sprawa ta nadawała się właśnie do takiego rozstrzygnięcia — argumentował sędzia Jerzy Grubba.

Zdaniem Sądu Najwyższego w tej sprawie nie doszło do złośliwego przeszkadzania w mszy św. Sąd wskazał, że w tym przypadku mogło dojść za to do zakłócenia spokoju lub porządku publicznego, czyli wykroczenia z art. 51 par. 1 K.w. Jednak karalność tego czynu już się przedawniła.

Posłanka z tablicą w kościele. Reakcja na wyrok TK ws. aborcji

Chodzi o zdarzenia z października 2020 r. Niedługo po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia znoszącego jedną z przesłanek dopuszczalności aborcji, ówczesna posłanka Lewicy, a obecni europosłanka wraz z mężem weszła do toruńskiego kościoła św. Jakuba Apostoła, w którym trwała msza święta. Małżeństwo stanęło tyłem do ołtarza, a przodem do wiernych, podnosząc tablice z hasłami: "Kobieto sama możesz decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania czy urodzić, czy nie, a państwo w oparciu o ideologię katolicką".

Do prokuratury trafiły zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z tym zdarzeniem. Po uchyleniu posłance immunitetu sprawa została skierowana do sądu. Została oskarżona o złośliwe przeszkadzanie w mszy świętej i obrazę uczuć religijnych. W marcu ubiegłego roku toruński sąd rejonowy umorzył tę sprawę z uwagi na brak znamion czynu zabronionego.

Co istotne, postanowienie to zapadło na posiedzeniu bez przeprowadzania rozprawy, o którą wnioskowała prokuratura. Rozstrzygnięcie to utrzymał jednak Sąd Okręgowy w Toruniu. Prokuratura nie dała za wygraną i skierowała do SN kasację w tej sprawie zarzucając m.in. brak przeprowadzenia postępowania dowodowego na rozprawie.

Scheuring-Wielgus: pokazuję hipokryzję Kościoła

W tej sprawie posłanka konsekwentnie nie przyznawała się do winy.

— Nie zrobiłam nic złego. Stanęłam w kościele przez niecałe 60 sekund wyraziłam swoją opinię na temat wtrącania się Kościoła w życie intymne Polek. To, co ja robię w kościele, to pokazuję przestępstwa, hipokryzję Kościoła. To działanie również temu służyło – mówiła Scheuring-Wielgus w ubiegłym roku w rozmowie z dziennikarzami.

Przed toruńskimi sądami toczyła się też sprawa męża posłanki Piotra Wielgusa. Postępowanie to zostało także umorzone, sądy nie dopatrzyły się bowiem znamion czynu zabronionego. Po kasacji prokuratury sprawą zajął się Sąd Najwyższy. W przypadku Piotra Wielgusa sąd ten uznał, że sprawa powinna zostać rozpatrzona na rozprawie, a nie na posiedzeniu i uchylił postanowienia sądów o umorzeniu. W konsekwencji mąż Scheuring-Wielgus ponownie stanie przed sądem.

Sygnatura akt: V KK 121/24

Czytaj więcej

Jest decyzja SN. Bez kary za Matkę Boską z tęczową aureolą.

To konsekwencja decyzji Sądu Najwyższego, który oddalił w czwartek kasację prokuratury w tej sprawie. Prokurator Generalny domagał się w niej uchylenia postanowień toruńskich sądów o umorzeniu postępowania i ponownego osądzenia posłanki. W kasacji zarzucono błędy w ustaleniach faktycznych oraz brak rozpoznania sprawy na rozprawie, a jedynie na posiedzeniu.

Sprawa Joanny Scheuring-Wielgus i zakłócania mszy. SN zdecydował

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki