Referendum: kiedy głos liczy się do frekwencji, a kiedy nie

Im bliżej wyborów 15 października, tym więcej pytań, zwłaszcza o to, co mają zrobić z kartą do głosowania osoby, które nie chcą wziąć udziału w referendum. Co jest nieważnym głosem w referendum, co liczy się do frekwencji, a co nie? Nasze wątpliwości rozwiewa Wiesław Kozielewicz, sędzia SN, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Aktualizacja: 12.10.2023 09:07 Publikacja: 12.10.2023 03:00

Referendum: kiedy głos liczy się do frekwencji, a kiedy nie

Foto: Adobe Stock

Wyborca przychodzi do punktu głosowania i nie odbiera karty do udziału w referendum. Co potwierdza swoim podpisem na liście spisu wyborców. Jak jest wówczas traktowany?

Jako osoba, która nie bierze udziału w referendum i nie liczy się do frekwencji.

Czytaj więcej

Najnowszy sondaż: PiS prowadzi, KO zyskuje najwięcej

Jeżeli obywatel odbiera kartę, ale przerywa ją na pół lub na więcej części i bez wypełniania wrzuca do urny, to jak jest traktowany?

Jako osoba, która nie wzięła udziału w referendum, więc do frekwencji się nie liczy.

A jeśli tylko fragmencik karty zostanie oderwany?

To karta jest wliczana do frekwencji i głos będzie traktowany jako ważny.

Jak jest traktowana osoba, która wrzuca niewypełnioną kartę?

Jako osoba , która wzięła udział w referendum, ale jej głos jest nieważny.

Czytaj więcej

Karta przedarta, pusta lub pobazgrana. Jak uniknąć głosowania w referendum?

Obywatel odbiera kartę, ale zapisuje na niej swoje spostrzeżenia i nie zaznacza odpowiedzi? Taka karta liczy się do frekwencji?

Tak, ale głos jest nieważny.

W internecie pojawia się reklama ze zdjęciem Donalda Tuska i obrazkiem karty referendalnej z zaznaczonym 4 x NIE. Jak ją traktować?

To agitacja referendalna. Tego rodzaju opinię można oceniać na płaszczyźnie kampanii referendalnej. Wszystko zależy od tego ,kto jest nadawcą. Każdy obywatel ma prawo podejmować własną decyzję i przeglądać informacje o wyborach. Ostateczna decyzja należy jednak do niego, bo to jego głos się liczy.

Czy fakt odnotowywania w spisie wyborców odmowy przyjęcia karty referendalnej jest złamaniem zasady tajności głosowania i może oznaczać, że wynik wyborów zostanie zakwestionowany? Dostrzega pan takie zagrożenia?

Przepis, który obliguje członka komisji obwodowej do odnotowania faktu odmowy przyjęcia karty do głosowania w naszym prawie wyborczym funkcjonuje od wielu lat. Z podobnymi sytuacjami spotykamy się podczas wyborów parlamentarnych. Głosując w nich, otrzymujemy dwie karty do głosowania. Jedną na kandydatów do Sejmu, a drugą – do Senatu. Kwitujemy odbiór obu kart jednym podpisem. Przy czym w każdych wyborach zdarzały się sytuacje, że ktoś odbierał kartę do głosowania na kandydatów do Sejmu, a odmawiał odbioru karty do głosowania na kandydatów do Senatu lub odwrotnie. Wówczas w rubryce „uwagi” w spisie wyborców jest taki fakt odnotowywany. To praktyka stosowana od lat. Podobnie będzie podczas zbliżających się wyborów. Z tą różnicą, że otrzymamy trzy karty.

Czytaj więcej

Jak głosować w referendum. Objaśniamy formalności

Czy PKW ma prawo w ciągu dnia podawać frekwencję w referendum?

Moim zdaniem tak. Proszę tylko pamiętać, że może ona być inna od rzeczywistej. PKW podaje bowiem frekwencję na podstawie liczby kart wydanych, a frekwencja ostateczna jest liczona według liczby kart wyjętych z urn po zakończeniu głosowania.

Czy obywatel, który nie zechce głosować w referendum, biorąc jednocześnie udział w wyborach, może być napiętnowany?

Udział w wyborach i w referendum jest prawem obywatela. W Polsce nie ma przymusu wyborczego ani przymusu udziału w referendum. To obywatel decyduje, czy chce głosować, a jeśli chce, to czy uczestniczy we wszystkich wyborach, które odbywają się w tym dniu, czy tylko w niektórych. Do tej pory nikomu chyba nie przyszło do głowy, żeby piętnować osoby, które np. brały udział w wyborach do Senatu, a do Sejmu nie.

A co grozi obywatelowi, który odbierze kartę do udziału w referendum, a następnie przedrze ją na pół na oczach komisji?

Karta wyborcza jest dokumentem, który podlega szczególnej ochronie. Zniszczenie dokumentu wyborczego jest zagrożone w kodeksie karnym (art. 248 k.k.) karą do trzech lat więzienia. Podobne sankcje grożą osobom, które przerobiły kartę wyborczą lub ją sfałszowały.

Czytaj więcej

Dzisiaj mija ważny termin dotyczący głosowania w wyborach i referendum

Pytania w referendum 2023:

Pytanie 1:

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Pytanie 2:

Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

Pytanie 3:

Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Pytanie 4:

Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Czytaj więcej

Konstytucjonalista: wynik referendum wiąże przez jedną kadencję

Wyborca przychodzi do punktu głosowania i nie odbiera karty do udziału w referendum. Co potwierdza swoim podpisem na liście spisu wyborców. Jak jest wówczas traktowany?

Jako osoba, która nie bierze udziału w referendum i nie liczy się do frekwencji.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Rząd walczy z nałogami tytoniowymi. Kolejna odsłona ograniczeń
Prawo drogowe
Parkowanie przed skrzyżowaniem. Straż miejska przegrała w sądzie z kierowcą
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego