Każda osoba uprawniona do głosowania znajduje się w spisie wyborców w gminie, w której jest na stałe zameldowana. Jednak jeżeli dopełni się odpowiednich formalności, można zagłosować w innym miejscu. Jak już pisaliśmy na łamach rp.pl, są na to dwa sposoby.
Jak zagłosować poza miejscem zamieszkania - zaświadczenie o prawie do głosowania
Pierwszy to pobranie zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki niemu można głosować w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w Polsce i za granicą.
Co zrobić, aby uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania? Należy złożyć pisemny wniosek w wybranym przez siebie urzędzie gminy na terenie całej Polski. Taki dokument powinien zostać wydany od ręki przez pracownika urzędu. Co ważne, otrzymanie takie zaświadczenia jest równoznaczne z wykreśleniem wyborcy ze spisu wyborców w miejscu zameldowania.
Państwowa Komisja Wyborcza przestrzega przed zgubieniem (utratą dokumentu) zaświadczenia o prawie do głosowania. W takim przypadku, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe ani otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani też wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.
Czytaj więcej
W niedzielę, 15 października w Polsce odbędą się wybory do Sejmu i Senatu, a także ogólnopolskie referendum. Czy osoby, które nie posiadają meldunku, będą mogły wziąć udział w głosowaniu? Jak sprawdzić swoje miejsce głosowania?