PiS składa obietnicę frankowiczom. Zmiany czekają też sędziów i innych prawników

Szybka ścieżka sądowa dla frankowiczów, reforma Sądu Najwyższego, połączenie samorządu adwokatów i radców - to niektóre propozycje z opublikowanego w sobotę programu Prawa i Sprawiedliwości "Bezpieczna Przyszłość Polaków".

Publikacja: 10.09.2023 08:50

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Końskich

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w Końskich

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

mat

W sobotę w Końskich odbyła się konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Partia Jarosława Kaczyńskiego opublikowała też na swojej stronie 300-stronicowy program pt. "Bezpieczna Przyszłość Polaków".

Jak wskazano, dokument składa się z 14 kluczowych obszarów. Jeden z nich dotyczy wymiaru sprawiedliwości i praw obywatelskich. Pierwsza zapowiedź dotyczy przeprowadzenia reformy Sądu Najwyższego, która ma "umocnić jego autorytet i usprawnić jego działanie".

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński: Odzyskiwanie Polski to nasz cel ostateczny

Radykalne ograniczenie kognicji sądów

"Stanie się on elitarnym sądem prawa. Sąd Najwyższy skupi się na sprawach szczególnej wagi oraz skargach nadzwyczajnych, gdy dojdzie do rażąco niesprawiedliwych prawomocnych wyroków sądowych. Z wyjątkiem zatrudnienia na uczelni wyższej sędziowie Sądu Najwyższego nie będą mogli podejmować innej pracy. Pozwoli im to na pełne oddanie sprawom istotnym dla państwa i obywateli" - czytamy w programie PiS.

Partia rządząca obiecuje również radykalne ograniczenie kognicji sądów, czyli zakresu spraw, które do nich trafiają. "Dziś do sądów wpływa rocznie 15 mln spraw. Duża część z nich to sprawy rejestrowe, związane z wpisami do ksiąg wieczystych, i nakazowe, czyli roszczenia z niezapłaconych faktur. To sprawia, że sądy są nazbyt obciążone prostymi, administracyjno-urzędowymi czynnościami" - wskazano w programie.

PiS zapowiada, że sprawy rejestrowe i związane z księgami wieczystymi zostaną przekazane do właściwości notariuszy. "Notariusze, a więc osoby pełniące zawód zaufania publicznego i już obecnie wykonujące czynności urzędowe w imieniu państwa, dokonywać będą wpisów w księgach wieczystych, a także wydawać notarialne nakazy zapłaty. Obie czynności są dziś zarezerwowane wyłącznie dla sądów. Egzekucja należności finansowych trafi do Krajowej Administracji Skarbowej" - wskazano w dokumencie. Jak podkreślono, pozwoli to "sędziom i pracownikom sądów skupić się na najważniejszych postępowaniach oraz szybciej je przeprowadzać".

Bank będzie musiał wykazać, że nie oszukał swoich klientów

W programie znalazła się również obietnica uruchomienia szybkiej ścieżki sądowej dla frankowiczów. "Uprościmy postępowanie sądowe w sprawach frankowych. Przerzucimy przy tym ciężar dowodu z obywateli na banki. To bank będzie musiał wykazać, że nie oszukał swoich klientów, oferując im kredyt w obcej walucie" - zapowiada PiS.

PiS obiecuje również dokończenie otwarcia zawodów prawniczych. "Zlikwidujemy skostniałe struktury i w ich miejsce połączymy zawody radcy prawnego i adwokata w jeden samorząd. Adwokaci będą mogli podjąć pracę na etacie na takich samych warunkach, na jakich dzisiaj podejmują ją radcy prawni" - czytamy w programie.

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce