Aktualizacja: 24.11.2024 23:23 Publikacja: 05.02.2023 11:19
Foto: Adobe Stock
„Rzeczpospolita” ujawniła, że grupa posłów PiS pracuje nad projektem kodeksu rolnego. Jedno z proponowanych rozwiązań zakłada zwolnienie z egzekucji części gospodarstwa oraz wyłączenie możliwości nabywania gruntów rolnych przez osoby niebędące rolnikami, nawet w drodze licytacji komorniczej. Z jednej strony zapewni to bezpieczeństwo rolnikom, ale z drugiej chyba zmniejszy ich szanse na kredyt czy pożyczkę?
Całkowicie się zgadzam. Pamiętajmy, że podstawowym celem postępowania egzekucyjnego jest zaspokojenie wierzyciela. Oczywiście, przy zachowaniu pewnych standardów i ograniczeń zapewniających ochronę dłużnika. Obecny kodeks postępowania cywilnego wprowadza równowagę między tymi wartościami – i nie widzę potrzeby tworzenia odrębnych przepisów w kodeksie rolnym. Zaproponowana regulacja znacząco ograniczy krąg potencjalnych nabywców gruntów rolnych, a co za tym idzie – zmniejszy liczbę udzielanych rolnikom przez banki kredytów. Bo ich naturalnym zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości rolnej. Jeśli możliwość zbycia nieruchomości rolnej będzie utrudniona, to banki będą zdecydowanie mniej chętne do udzielania takich kredytów.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Najpotężniejsze rodziny na świecie kontrolują nie tylko imperia biznesowe, ale też całe państwa. Który z klanów jest najbogatszy?
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Kupujący mieszkania mają przewagę. Transakcje z obniżkami cen o kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych nikogo nie dziwią. Co dalej z mieszkaniówką?
Brak świadomości politycznej jest korzystny dla polityków. To dlatego że świadomi obywatele mogliby zadawać trudne pytania i dokonywać bardziej przemyślanych politycznych wyborów.
Poznań, Toruń i Olsztyn to miasta, w których najlepiej kształcą radców prawnych. Zdawalność egzaminu radcowskiego jest tam bowiem najwyższa. Sprawdzamy też, gdzie kandydaci zdają testy najgorzej i gdzie konkurencja jest największa.
W piątek XIII Krajowy Zjazd Radców Prawnych wybierze lidera na kolejne lata. W 2020 r. o fotel prezesa walczył tylko Włodzimierz Chróścik. Teraz, ubiegając się o reelekcję, ma czterech rywali. I mierzy się z zarzutami o autorytarny styl zarządzania.
Co kandydaci na prezesa KRRP uważają na temat promocji zawodu, edukacji prawnej, wpływu samorządu na legislację oraz jego odpowiedzi na rozwój sztucznej inteligencji? Przed Krajowym Zjazdem przedstawiamy zestawienie ich odpowiedz w tych kluczowych tematach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas