Kto zadośćuczyni poszkodowanym w wybuchu w Przewodowie

Bliscy ofiar uderzenia rakiety, wystrzelonej prawdopodobnie przez armię ukraińską, mogą liczyć na wsparcie państwa polskiego. Trudno będzie jednak o zadośćuczynienie od sprawcy.

Publikacja: 17.11.2022 03:00

Przewodów, miejsce wybuchu

Przewodów, miejsce wybuchu

Foto: Twitter

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki poinformowali w środę, że nic nie wskazuje na to, aby tragiczne zdarzenie w Przewodowie było zamierzonym atakiem na Polskę, nie ma bowiem dowodów, że rakieta została wystrzelona przez Rosję. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej obrony przeciwpowietrznej.

W normalnej sytuacji osobom najbliższym śmiertelnej ofiary zawinionego wypadku czy to na budowie, na stole operacyjnym czy drodze należą się świadczenia: zwrot kosztów pogrzebu, a osobie alimentowanej przez zmarłego – renty. Sąd może nadto przyznać najbliższym ofiary odszkodowanie, jeżeli wskutek jej śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej. Mają też oni szansę na uzyskanie – również drogą sądową – zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego