Wystarczy, że jedno dziecko z klasy lub nauczyciel zachorują na Covid-19, a wszystkie dzieci mogą trafić na kwarantannę. Została skrócona i od 25 stycznia trwa siedem dni, jednak nowelizacja rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, która w poniedziałek została przekazana do ogłoszenia, nie przewiduje krótszej kwarantanny dla osób, które już na niej są.
A kwarantanna może skomplikować plany całej rodzinie. Gdy dziecko na nią trafi, trzeba będzie odwołać lub skrócić zimowy wyjazd. Z kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną zwolnione są osoby, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przeszły Covid-19 lub są w pełni zaszczepione. większość najmłodszych mogło nie uzyskać takiego statusu. Za w pełni zaszczepione uważa się bowiem osoby, które są dwa tygodnie po drugiej dawce w serii dwudawkowej. A dzieci nie mogą się szczepić preparatem jednodawkowym. Szczepienia dzieci w wieku 5–11 lat rozpoczęły się zaś niedawno – 16 grudnia 2021 r.
– Osobiście byłbym za skróceniem kwarantanny dla osób, które przebywają na niej w tej chwili, ale rozumiem legislatora, który kieruje się zapewne względami biurokratyczno-statystyczymi. Takie pomieszanie przepisów mogłoby wywołać ogromny bałagan w dokumentach i problemy przy ewentualnej kontroli – mówi mec. Rafał Kania, radca prawny, partner w Kancelarii Sendero.
Czytaj więcej
Od 1 września 2023 r. podstawy przedsiębiorczości zostaną zastąpione nowym przedmiotem: biznes i zarządzanie – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas spotkania w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
– Moje dziecko wraca z nauki zdalnej do szkoły 25 stycznia. Prosiliśmy dyrekcję, żeby przedłużyła naukę zdalną o trzy dni, żeby przed samymi feriami nie narażać dzieci na to, że zachorują lub znów trafią na kwarantannę. Niestety, nie ma takiej możliwości. Rodzice wypiszą więc dzieciom zwolnienia – relacjonuje rodzic z Warszawy.