Gdy rolnik świadczy usługi, powinien zapłacić podatek

Działalność rolnicza nie jest opodatkowana PIT. Jeśli jednak rolnik wykonuje odpłatnie usługi, z uzyskanych przychodów będzie musiał rozliczyć się z fiskusem

Publikacja: 28.02.2008 08:44

Gdy rolnik świadczy usługi, powinien zapłacić podatek

Foto: Fotorzepa, Krz Krzysztof Łokaj

Red

Rolnicy często świadczą odpłatnie usługi sąsiadom. Wykorzystują przy tym posiadany sprzęt (ciągniki, kombajny itp.). Z uzyskanych dochodów jednak się nie rozliczają, bo sądzą, że świadczone przez nich usługi wchodzą w zakres działalności rolniczej.

Tymczasem działalność polegająca na świadczeniu osobom trzecim usług związanych z uprawami rolnymi stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegającą podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) mówi, że przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Definicję działalności rolniczej zawiera art. 2 ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z nim działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

- miesiąc w przypadku roślin,

- 16 dni przy wysokointensywnym tuczu specjalizowanym gęsi lub kaczek,

- 6 tygodni przy pozostałym drobiu rzeźnym,

- 2 miesiące w przypadku pozostałych zwierząt

– licząc od dnia nabycia.

Widać zatem, że usługi rolnicze nie mogą być zaliczone do działalności rolniczej. Nie stanowią także działów specjalnych produkcji rolnej, gdyż te – jak wynika z art. 2 ust. 3 ustawy o PIT – dotyczą jedynie własnych upraw, hodowli i chowu, prowadzonych w warunkach typowej działalności produkcyjnej.

Usługi rolnicze stanowią więc czynności wchodzące w zakres pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej w sposób zarobkowy, ciągły i zorganizowany. Nie ma znaczenia dla takiej oceny, że usługi te świadczone są maszynami związanymi w istocie z działalnością rolniczą. Potwierdzają to organy podatkowe (np. interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie z 14 kwietnia 2006 r., PD/415-24/06).

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52 i 52a ustawy o PIT, czyli dochodów zwolnionych oraz tych, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Art. 9a ustawy o PIT stanowi, że dochody osiągnięte z pozarolniczej działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 tej ustawy, a zatem według obowiązującej skali podatkowej, chyba że podatnicy wybiorą – z zachowaniem określonych warunków – tzw. metodę liniową, według stałej stawki wynoszącej 19 proc. podstawy opodatkowania, bądź też formę opodatkowania określoną w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Dochody z usług rolniczych trzeba opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnik jest przy tym obowiązany do zgłoszenia prowadzenia działalności gospodarczej w urzędzie gminy lub miasta oraz – dla celów opodatkowania – wyboru odpowiedniej, najwygodniejszej dla siebie, formy opodatkowania.

Niezgłoszenie uzyskanych dochodów do opodatkowania może spowodować, że fiskus upomni się o zaległy podatek dochodowy wraz z odsetkami, przy czym preferencyjne metody opodatkowania (ryczałt czy stawka liniowa) nie będą miały zastosowania. Trudno też będzie udowodnić fakt poniesienia i wysokość kosztów uzyskania przychodu. Co więcej, jeśli podatnik nie będzie potrafił udowodnić, że uzyskał dochody z usług rolniczych, i wykazać ich wysokości, może narazić się na wymiar podatku dochodowego od przychodów z nieujawnionych źródeł. Podatek pobierany jest według stawki 75 proc.

Rolnicy często świadczą odpłatnie usługi sąsiadom. Wykorzystują przy tym posiadany sprzęt (ciągniki, kombajny itp.). Z uzyskanych dochodów jednak się nie rozliczają, bo sądzą, że świadczone przez nich usługi wchodzą w zakres działalności rolniczej.

Tymczasem działalność polegająca na świadczeniu osobom trzecim usług związanych z uprawami rolnymi stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegającą podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce