Aktualizacja: 10.12.2018 13:57 Publikacja: 10.12.2018 07:33
Foto: Adobe Stock
Wielka Brytania jest wytwórcą lub podmiotem odpowiedzialnym (tzw. marketing authorization holder, MAH) dla od 350 do 500 leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej, czyli brexit, będzie „twarde", tzn. nie dojdzie do przedłużenia umów dotyczących np. rynku leków, substancje te mogą na jakiś czas zniknąć z aptek. Resort zdrowia będzie musiał wydać decyzje o skróceniu refundacji, a chcąc pozostać na rynku, firma będzie musiała składać nowy wniosek refundacyjny, co wiąże się nie tylko z wysokimi opłatami, ale też ponownymi negocjacjami z Komisją Ekonomiczną przy Ministrze Zdrowia. W dodatku od 30 marca 2019 r., kiedy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, będzie ona traktowana jako państwo trzecie. Dlatego resort zdrowia wspólnie z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) pracuje nad procedurami szybkiego rozpatrywania wniosków refundacyjnych leków, które są produkowane lub dystrybuowane przez Wielką Brytanię. Jak tłumaczy wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową Marcin Czech, ostateczna forma brexitu nie jest jeszcze ustalona, ale podmioty odpowiedzialne powinny przygotować się do nowego porządku prawnego, szczególnie jeśli chodzi o zmiany porejestracyjne, m.in. rozważyć zmianę podmiotu odpowiedzialnego, jeśli ma on siedzibę w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z dyrektywą unijną i prawem farmaceutycznym podmiot odpowiedzialny musi posiadać siedzibę na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W przeciwnym razie jest traktowany jak państwo trzecie.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emerytura będzie wypłacana miesiąc później, wraz z kwietniowym świadczeniem. Ile wyniesie „trzynastka" w 2025 roku i kiedy dokładnie planowane są wypłaty?
Ktoś pojawia się pod twoimi drzwiami i mówi, że musi wejść do środka – bez względu na to, czy jest to policjant, strażak, czy listonosz, można mieć poważne wątpliwości przed wpuszczeniem obcej osoby do swojego mieszkania. Kiedy nie trzeba tego robić?
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie głośnej afery maseczkowej. Nie ujawni powodów, bo decyzję zaskarżyło do sądu Ministerstwo Zdrowia – ustaliła „Rzeczpospolita”.
W przypadku większości spółek z sektora medycznego można się podziewać kontynuacji pozytywnych tendencji w wynikach. Część jednak nie zaliczy końcówki zeszłego roku do udanych.
Trudności w dostępie do lekarzy, zbyt wysoki koszt badań poza NFZ, brak potrzeby i poczucie bycia zdrowym to główne powody, które powstrzymują Polaków przed profilaktyką onkologiczną – wynika z najnowszych badań.
Najnowsze wyniki badań pokazały pozytywny związek pomiędzy suplementacją kwasami omega-3 a „wiekiem biologicznym”. Ciekawy rezultat uzyskano m.in. łącząc suplementację omega-3 z witaminą D i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi. Co odkryto?
Niewłaściwe warunki pracy, choroby cywilizacyjne, starzejące się społeczeństwo to wyzwania, z którymi musi mierzyć się rynek pracy. Dbanie o zdrowie pracowników jest jedną z odpowiedzi na te wyzwania. Władze samorządu województwa lubelskiego ogłosiły nabór wniosków do działania 9.5 „Ochrona środowiska pracy”, programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego.
– Nie możemy zakładać, że każda osoba – zwłaszcza ta, która nie ma dostępu do komputera czy internetu – będzie wiedziała, kiedy i dlaczego powinna poddać się badaniom profilaktycznym – mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.
W 2024 roku odnotowano 1028 incydentów w ochronie zdrowia wobec 405 incydentów w 2023 roku – wynika z danych CSIRT CeZ.
Uruchomienie Europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia ma nastąpić przez zakończeniem obecnej kadencji Komisji Europejskiej. Naczelna Izba Lekarska zapowiada przeprowadzanie kampanii informacyjnej na temat EHDS dla lekarzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas