Aktualizacja: 20.06.2016 18:17 Publikacja: 20.06.2016 17:38
Krzysztof Łanda
Foto: Fotorzepa
Rz: Do konsultacji społecznych trafił projekt noweli ustawy refundacyjnej, która wpłynie na dochody szpitali: mechanizm przetargów na wyroby medyczne ma zastąpić limit refundacyjny. Co chcą państwo osiągnąć?
Krzysztof Łanda: Po pierwsze jakość, po drugie oszczędności. Mechanizm będzie podobny jak w przetargach na leki. Producenci złożą wnioski refundacyjne, przedstawią dane techniczne, wynegocjują warunki refundacji, czasami także instrumenty dzielenia ryzyka. To doprowadzi do wyznaczenia ceny urzędowej. Ta procedura ma taką siłę, jak gdybyśmy prowadzili na dany wyrób przetarg dla całej Polski. Uzyskamy więc ceny znacznie niższe niż pojedynczy szpital, a nawet grupa szpitali. Co więcej, minister zdrowia ustali minimalne wymagania jakościowe dla wyrobów medycznych. Ich spełnienie będzie podstawowym warunkiem złożenia wniosku o objęcie refundacją w danej grupie. W tej chwili cena wyrobu wpływa na cenę świadczenia. Od szpitala zależy, za ile kupi np. soczewkę i ile zyska na jej wszczepieniu. Ma także wpływ na wybór materiału, może zdywersyfikować zamówienie. Chcemy usunąć motywację finansową szpitala, która prowadzi do używania wyrobów najtańszych. Im tańszy wyrób, tym więcej zostaje mu z zapłaty za całą procedurę. Szpitale nie powinny zarabiać na samym wyrobie, bo to prowadzi do używania wyrobu niskiej jakości i do nieprawidłowości podczas prowadzenia przetargu. Zapłacimy więc oddzielnie za wyrób, a oddzielnie za wykonanie procedury – szpital będzie się rozliczał z płatnikiem, przedstawiając mu faktury za zakup wyrobu objętego refundacją. Procedura medyczna natomiast, na przykład właśnie wszczepienie soczewki, będzie wyceniona i finansowana oddzielnie.
Ogromne zamieszanie w środowisku prokuratorów wywołało pismo prokuratora krajowego dotyczące podwyżek wynagrodzeń. Wynikało z niego, że pensje w nowej wysokości powinny być naliczane w ciągu trzech miesięcy po ogłoszeniu budżetu, a nie od stycznia.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Konsument powinien móc samodzielnie sprawdzić całkowity koszt kredytu, czyli tzw. RRSO, tj. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.
Z propozycji zmian dotyczących przepadku pojazdu lub jego równowartości mogą ucieszyć się kierowcy, którzy nie są jedynymi właścicielami pojazdu.
Trzy osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty w związku z oszustwami, do jakich doszło w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Skarb Państwa stracił ponad 3,1 mln złotych.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
System wczesnego wykrywania raka piersi to pomysł naukowców na skuteczną walkę z groźnym nowotworem. Badanie piersi będzie można wykonywać w przerwie na kawę, lub w trakcie robienia zakupów w centrum handlowym.
Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne opublikowało raport, z którego płyną niepokojące wnioski. Choć coraz większej liczbie mieszkańców Stanów Zjednoczonych udaje się pokonać nowotwór, to z badań wynika, że przypadków zachorowania na różne jego formy jest coraz więcej. Problem dotyczy zwłaszcza młodych Amerykanek.
Sprzedaż leków przez internet wymaga wyraźnej zgody klienta na przetwarzanie jego danych osobowych, niezależnie od tego, czy takie leki wymagają recepty, czy nie – wynika z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Analiza danych prawie 2 milionów osób ujawnia nowe informacje na temat skutków przyjmowania leków GLP-1, wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy i otyłości. Oprócz niekwestionowanych zalet, naukowcy wskazują na konkretne ryzyka.
Naczelny lekarz USA rozwiewa wątpliwości – lampka czerwonego wina wspierająca zdrowie to mit.
Oprócz korzyści zdrowotnych, nowoczesne leki wspomagające odchudzanie, takie jak Ozempic, mogą zwiększać ryzyko niektórych schorzeń – ustalili naukowcy.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy wnioskuje do instytucji państwowych o ograniczenie dostępności jednorazowych papierosów elektronicznych ze względu na ich znaczną szkodliwość społeczną i szkodliwość dla zdrowia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas