Rzecznik SN o protestach wyborczych PiS: zarzut stosunkowo mało konkretny

Protesty wyborcze będzie rozpatrywał 3-osobowy skład Sądu Najwyższego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Aktualizacja: 22.10.2019 16:02 Publikacja: 22.10.2019 15:42

Michał Laskowski

Michał Laskowski

Foto: rp.pl

mat

W poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość złożyło do Sądu Najwyższego sześć protestów dotyczących wyborów do Senatu. Chodzi o unieważnienie wyborów w okręgach, w których kandydaci PiS zajęli drugie miejsca, przegrywając nieznacznie — o kilkaset, kilka tysięcy głosów — z kandydatami opozycji.

Do sprawy odniósł się we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE sędzia Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego.

- Protesty wyborcze PiS oparte są na takim rozumowaniu, że różnica głosów pomiędzy zwycięzcą, który nie był kandydatem PiS, a kandydatem PiS jest stosunkowo nieduża. Mniejsza, niż liczba głosów nieważnych stwierdzonych w danym okręgu – tłumaczył sędzia.

W jego opinii zarzut ten jest na pierwszy rzut oka „stosunkowo mało konkretny", ale jak zaznaczył, decyzja o jego uwzględnieniu lub nie, będzie należeć do sądu.

Laskowski wyjaśnił, że protesty wyborcze będzie rozpatrywał 3-osobowy skład Sądu Najwyższego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Pierwszy etap procedury to rozpoznanie każdego z wniesionych protestów. Sędziowie wydają postanowienie w formie opinii. Opinie te w odniesieniu do wszystkich wniesionych protestów zostaną następnie przedstawione całemu składowi izby, który podejmie uchwałę o ważności lub nieważności wyborów.

W ramach protestów PiS m.in. złożono wnioski o oględziny kart wyborczych, porównanie kart wyborczych z protokołami poszczególnych komisji wyborczych i ponowne przeliczenie głosów. Jak wyjaśnił sędzia Laskowski, czynności dowodowe wykona albo sam Sąd Najwyższy w 3-osobowym składzie, albo może zwrócić się o to do Sądu Rejonowego z danego terenu w drodze pomocy sądowej.

Termin na składanie protestów wyborczych upływa dzisiaj o północy.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?