Ranking Kancelarii 2021 - Kancelaria Pro bono. Nagrody dla Graś i Wspólnicy oraz PwC Legal

Walczą z hejtem w internecie, pomagają kobietom chorym na endometriozę, wspierają poszkodowanych przez giełdy kryptowalut – takie działania Kancelarii Graś i Wspólnicy znalazły uznanie kapituły konkursu Kancelaria Pro Bono. Za działalność na rzecz młodych adeptek sztuki prawniczej oraz wsparcie w tworzeniu programów ułatwiających pracę prawników nagrodziliśmy zaś kancelarię PwC Legal.

Publikacja: 21.06.2021 20:30

Foto: Adobe Stock

Kapituła konkursu, w skład której wchodzi przedstawiciel Centrum Pro Bono przy Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz dwoje przedstawicieli redakcji „Rzeczpospolitej", oceniła ponad 40 zgłoszeń. Ich opisy świadczą o tym, że prawnicy poświęcają na nieodpłatną pomoc setki godzin, a jej zakres bywa imponujący: od doradzania konkretnym osobom po prowadzenie sporych projektów. I choć najchętniej nagrodzilibyśmy wszystkie kancelarie, musieliśmy dokonać wyboru.

Pomogą każdemu

– W naszej kancelarii dostanie pomoc każdy, kto się o nią zwróci. Zostałem nauczony, że nie można być obojętnym. Dla mnie wyciągnięcie pomocnej dłoni nie jest wielkim wysiłkiem, a dla potrzebującego ten gest może decydować o przyszłości – tak Bartosz Graś, partner zarządzający w warszawskiej Kancelarii Graś i Wspólnicy, wyjaśnia swoje podejście do pomocy pro bono. Jak mówi, zachęca do pomagania także młodszych kolegów z kancelarii, żeby „zaszczepić u nich gen empatii". – Kancelaria jest już na takim etapie rozwoju, że może sobie pozwolić na dzielenie się pro bono czasem i wiedzą swoich prawników – dodaje mec. Graś.

Pewnego dnia do jego kancelarii zgłosiła się pani Lucyna Jaworska-Wojtas, dotknięta endometriozą, z prośbą o pomoc w założeniu fundacji, która będzie propagować wiedzę na temat tej tajemniczej, nieuleczalnej choroby, która zmienia w koszmar życie wielu kobiet. Fundacja Pokonać Endometriozę została zarejestrowana dzięki pomocy prawników Michała Sowińskiego i Margarity Siamenas. A obecnie może liczyć na bieżącą obsługę ze strony kancelarii, ale także na wsparcie finansowe – kancelaria sponsorowała operację dziewczyny, która przez endometriozę nie mogła zajść w ciążę.

Stop hejterom już od dziecka

Od 2014 r. Kancelaria Graś i Wspólnicy pomaga Fundacji Stop Hejterom!, która upowszechnia zasady kulturalnego wypowiadania się w internecie i szerzy wiedzę o ochronie dóbr osobistych. Prawnicy (Mateusz Grosicki, Bartosz Graś, Katarzyna Grajcar, Jakub Cybul, Michał Sowiński, Katarzyna Liput) pełnią opiekę merytoryczną nad wolontariuszami fundacji, udzielają bezpłatnych porad prawnych, a także bezpłatnie reprezentują ofiary hejtu w postępowaniach sądowych. Są też autorami poradników: „Hejt w szkole", „Mowa nienawiści w prawie karnym", „Hejt w mediach społecznościowych" i nadzorują merytorycznie scenariusze lekcji dla szkół na temat przeciwdziałania zjawisku hejtu. Sami też robią prelekcje na ten temat dla uczniów i nauczycieli.

– To jest ogromny problem w szkołach. Dochodziło do samobójstw dzieci. Dlatego do niedawna prowadziliśmy nawet całodobową infolinię dla ofiar hejtu. Dziś zachęcamy do kontaktu mailowego. Sprawa z ostatniej chwili: zgłosili się rodzice dziecka napiętnowanego przez rówieśników w social mediach – mówi mec. Graś.

Jak dodaje, kancelaria pomaga także walczyć z hejtem gospodarczym, którego celem jest przejęcie klientów. – Konkurenci poprzez hejterskie konta kreują negatywne opinie o produktach lub usługach, powodując, że ludzie odwracają się od danej marki. Pomagamy w zidentyfikowaniu hejterów i podjęciu kroków prawnych. Takie osoby myślą, że anonimowość zapewnia im bezkarność – mówi mec. Graś.

Ciekawym obszarem bezpłatnej pomocy są działania prawników (Mateusz Grosicki, Mikołaj Badziąg, Michał Świętosławski, Monika Antosik) na rzecz polskiej społeczności blockchain. Kancelaria aktywnie wspiera działalność Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii – pierwszej takiej na świecie. Mec. Bartosz Graś jest arbitrem w sądzie polubownym przy izbie. Prawnicy biorą udział w konferencjach i szkoleniach jako prelegenci. Świadczą także bezpłatne porady prawne osobom pokrzywdzonym działalnością giełdy kryptowalut BIT Market. To kilka tysięcy osób.

– Nie wszyscy posiadacze kryptowalut to osoby zamożne. Dla niektórych „wykopane" bitcoiny stanowią cały ich majątek. Powierzają go do przechowania giełdom kryptowalut, które często po prostu znikają, zostawiając inwestorów z pustymi rękami. Takim osobom zdecydowaliśmy się pomagać m.in. w przygotowaniu dokumentów zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – wyjaśnia mec. Graś.

Warto jeszcze wspomnieć o ciekawej formie darmowej pomocy dla przedsiębiorców. To webinary, na których prawnicy Kancelarii Graś i Wspólnicy przybliżają zmiany w przepisach branżowych. – Okazało się, że to było potrzebne, w webinarach bierze udział kilkaset osób, ale ich zasięg jest większy, nawet do 100 tys. osób – chwali się mec. Graś.

Prawniczki nie muszą mieć pod górkę

W innym obszarze pomocy spełniają się prawnicy z PwC Legal. Kancelaria jest patronem merytorycznym Fundacji Women in Law, której celem jest kreowanie strategii różnorodności płci w branży prawniczej i pomaganie młodym adeptkom sztuki prawniczej. Skąd taka potrzeba?

– Kobietom w kancelariach jest trudniej pogodzić role zawodowe i społeczne. Stąd pewnie ich opory, by mierzyć wysoko. Tymczasem ich obecność, również w kadrze menedżerskiej, odgrywa ogromną rolę, o czym jestem osobiście głęboko przekonany – mówi Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający PwC Legal.

Fundacja organizuje warsztaty i prelekcje, na które przychodzą przede wszystkim studentki i aplikantki. Pomoc PwC Legal przybrała formę mentoringu: – Dwie nasze doświadczone prawniczki i partnerki w kancelarii, Aleksandra Bańkowska i Beata Kiedrowicz, dzielą się po prostu swoimi doświadczeniami – wyjaśnia mec. Żelaźnicki.

Podobny mentoring kancelaria prowadzi w ramach projektu Busola, który jest skierowany do młodych kobiet (w wieku 19–35 lat). Ma im pomóc w rozwiązaniu problemów na rynku pracy, w umiejętnym godzeniu życia rodzinnego, własnych ambicji i potrzeb zawodowych.

Kancelaria PwC mocno wspiera działania na rzecz nowych technologii na rynku prawniczym. Jest głównym partnerem międzynarodowej inicjatywy Global Legal Hackathon, czyli maratonu programowania, w którym zespoły złożone z programistów i prawników tworzą innowacyjne rozwiązania technologiczne i biznesowe dla branży prawniczej. Cezary Żelaźnicki, Beata Kiedrowicz, Mariusz Kamiński, Małgorzata Mroczkowska-Horne, Marta Dąbrowska, Kajetan Jabłoński biorą udział w polskiej edycji wydarzenia, wspierając programistów swoją wiedzą. Ostatni z wymienionych prawników był członkiem zespołu SlothEye, który opracował zwycięski projekt w ubiegłorocznej polskiej edycji maratonu.

Poza potrzeby prawników wychodzi pomoc PwC Legal dla Fundacji Akcja Menstruacja zajmującej się pomocą społeczną kobietom dotkniętym ubóstwem menstruacyjnym. Prawniczki Aleksandra Bańkowska, Maria Strojna, Julia Ząbkiewicz-Grzyb, Julia Jaszczewska, Anna Zaleska i Aleksandra Krześniak-Sałajczyk pomogły przygotować zmianę statutu i udzielają porad prawnych dotyczących bieżącego funkcjonowania.

Pełne wyniki 19. edycji Rankingu

Rynek usług prawnych 2020/2021 - raport przygotowany z okazji 19. Rankingu Kancelarii Prawniczych

Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego