Kapituła konkursu, w skład której wchodzi przedstawiciel Centrum Pro Bono przy Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz dwoje przedstawicieli redakcji „Rzeczpospolitej", oceniła ponad 40 zgłoszeń. Ich opisy świadczą o tym, że prawnicy poświęcają na nieodpłatną pomoc setki godzin, a jej zakres bywa imponujący: od doradzania konkretnym osobom po prowadzenie sporych projektów. I choć najchętniej nagrodzilibyśmy wszystkie kancelarie, musieliśmy dokonać wyboru.
Pomogą każdemu
– W naszej kancelarii dostanie pomoc każdy, kto się o nią zwróci. Zostałem nauczony, że nie można być obojętnym. Dla mnie wyciągnięcie pomocnej dłoni nie jest wielkim wysiłkiem, a dla potrzebującego ten gest może decydować o przyszłości – tak Bartosz Graś, partner zarządzający w warszawskiej Kancelarii Graś i Wspólnicy, wyjaśnia swoje podejście do pomocy pro bono. Jak mówi, zachęca do pomagania także młodszych kolegów z kancelarii, żeby „zaszczepić u nich gen empatii". – Kancelaria jest już na takim etapie rozwoju, że może sobie pozwolić na dzielenie się pro bono czasem i wiedzą swoich prawników – dodaje mec. Graś.
Pewnego dnia do jego kancelarii zgłosiła się pani Lucyna Jaworska-Wojtas, dotknięta endometriozą, z prośbą o pomoc w założeniu fundacji, która będzie propagować wiedzę na temat tej tajemniczej, nieuleczalnej choroby, która zmienia w koszmar życie wielu kobiet. Fundacja Pokonać Endometriozę została zarejestrowana dzięki pomocy prawników Michała Sowińskiego i Margarity Siamenas. A obecnie może liczyć na bieżącą obsługę ze strony kancelarii, ale także na wsparcie finansowe – kancelaria sponsorowała operację dziewczyny, która przez endometriozę nie mogła zajść w ciążę.
Stop hejterom już od dziecka
Od 2014 r. Kancelaria Graś i Wspólnicy pomaga Fundacji Stop Hejterom!, która upowszechnia zasady kulturalnego wypowiadania się w internecie i szerzy wiedzę o ochronie dóbr osobistych. Prawnicy (Mateusz Grosicki, Bartosz Graś, Katarzyna Grajcar, Jakub Cybul, Michał Sowiński, Katarzyna Liput) pełnią opiekę merytoryczną nad wolontariuszami fundacji, udzielają bezpłatnych porad prawnych, a także bezpłatnie reprezentują ofiary hejtu w postępowaniach sądowych. Są też autorami poradników: „Hejt w szkole", „Mowa nienawiści w prawie karnym", „Hejt w mediach społecznościowych" i nadzorują merytorycznie scenariusze lekcji dla szkół na temat przeciwdziałania zjawisku hejtu. Sami też robią prelekcje na ten temat dla uczniów i nauczycieli.
– To jest ogromny problem w szkołach. Dochodziło do samobójstw dzieci. Dlatego do niedawna prowadziliśmy nawet całodobową infolinię dla ofiar hejtu. Dziś zachęcamy do kontaktu mailowego. Sprawa z ostatniej chwili: zgłosili się rodzice dziecka napiętnowanego przez rówieśników w social mediach – mówi mec. Graś.