Aktualizacja: 29.06.2021 13:23 Publikacja: 28.06.2021 21:00
Foto: Rzeczpospolita
Pierwsza trójka uczelni niepublicznych nie zmieniła lidera. Pozycja pierwsza przypadła Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie – 20,02 pkt. Drugą lokatę zajmuje Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, a na trzecim miejscu sklasyfikowano SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie.
W 2020 r. do egzaminów przystąpili absolwenci 53 uczelni: 23 publicznych, 24 niepublicznych oraz sześciu zagranicznych. Średnia zdawalność egzaminów absolwentów prawa na uczelniach prywatnych wyniosła 39,6 proc., a na uczelniach państwowych 66,02 proc. Do egzaminów wstępnych w 2020 r. przystąpiło 2810 absolwentów rocznika 2020 z 42 polskich uczelni; 1683 z nich uzyskało wynik pozytywny, średnia zdawalność wyniosła 59,9 proc.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Liderem rankingu uczelni publicznych ponownie został Uniwersytet Jagielloński. Pierwsze miejsce na podium wśród uczelni niepublicznych przypadło w tym roku Uczelni Łazarskiego z Warszawy.
Kraków, Poznań i Warszawa – absolwenci uczelni z tych miast najlepiej wypadli podczas egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze w 2023 roku.
Wydziały mogły zdobyć maksymalnie 30 punktów. Najlepszy wynik uzyskał Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
Niemal wszystkie wydziały prawa zdecydowały się włączyć zajęcia kliniczne do swoich programów studiów.
Prawo to nadal jeden z popularniejszych kierunków studiów. Wybór uczelni może decydować o przeszłej karierze zawodowej absolwentów.
W 2022 roku do aplikacji prawniczych najlepiej przygotowywały uczelnie z Krakowa, Katowic oraz Gdańska.
Uniwersytet Jagielloński zajął w tym roku pierwsze miejsce w gronie uczelni publicznych. Wśród niepublicznych zwyciężyła, tak jak w ubiegłym roku, Akademia Leona Koźmińskiego.
Największym zainteresowaniem aplikacja sędziowska i prokuratorska cieszy się wśród absolwentów uczelni publicznych. Pierwsze miejsce wśród najlepszych średnich wyników zajmują absolwenci UJ w Krakowie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas