Z roku na rok rośnie liczba uczestników rankingu. W 2003 r. startowały zaledwie 54 zespoły, 10 lat później uczestników było już 251. Rok temu w klasyfikacji wielkościowej brało udział 307 kancelarii.
Wielkość i jakość
W naszym rankingu kancelarie rywalizują przede wszystkim wielkością zespołów. Oprócz liczby adwokatów i radców, bierzemy pod uwagę także liczbę prawników ogółem. W tej drugiej klasyfikacji znów wygrywa Dentons, a za nim plasują się CMS, DZP i SK&S. Dwie pierwsze kancelarie z "wielkiej czwórki" mogą pochwalić się gigantycznymi wręcz zespołami ponad 200 osób z wykształceniem prawniczym.
Aż 176 kancelarii biorących udział w rankingu ma swoje siedziby poza Warszawą. Ale to tylko adresy. Internet i praca zdalna powodują, że mogą one skutecznie rywalizować o tych samych klientów, co zespoły ze stolicy. Dwie z nich: krakowska T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiąkalski, J. Górski (SPCG) oraz wrocławska Olesiński i Wspólnicy mają już nawet ponad 100-osobowe zespoły prawników.
W rankingu nagradzamy prawników również za jakość usług. W kategorii "Rekomendacje" wybieramy najlepsze zespoły i najlepszych specjalistów w 28 obszarach prawa tym roku doszły cztery nowe dziedziny: cyberbezpieczeństwo, TSL, czyli transport, spedycja, logistyka, doradztwo regulacyjne dla sektora finansowego oraz "zielona energia"). Wybór najlepszych był dwuetapowy: najpierw kancelarie biorące udział w rankingu rekomendowały firmy i osoby, a potem dokonania tych, którzy zdobyli najwięcej głosów, oceniały redakcyjne kapituły. Najlepszym przyznawały tytuł lidera. Aż osiem razy przypadł on w tym roku Kancelarii Maruta Wachta oraz jej prawnikom.
Bardzo ważną jakościową kategorią rankingu są "Transakcje". Wyróżniliśmy w niej kancelarie, które obsługiwały czołowe kontrakty na polskim rynku w 2021 r. Transakcje klasyfikujemy w ośmiu kategoriach. Ocenia je specjalna kapituła złożona głównie ze znawców rynku, w tym m.in. przedstawicieli banków i funduszy inwestycyjnych. Uznali oni, że najważniejszą transakcją 2021 roku była inwestycja funduszu Abris w firmę Scanmed, prowadzącą sieć przychodni. Przy jej zawarciu doradzały kancelarie DLA Piper i Greenberg Traurig. Natomiast najwięcej czołowych transakcji obsłużyły w minionym roku Clifford Chance - trzy oraz Greenberg Traurig i DLA Piper - po dwie.