Prawo do dodatku wychowawczego daje odpowiedni staż pracy

Rodzice w trudnej sytuacji materialnej, którzy bezpośrednio przed urlopem wychowawczym nie pracowali co najmniej pół roku, nie mają co liczyć na dodatek wychowawczy na dziecko

Aktualizacja: 22.01.2007 13:11 Publikacja: 22.01.2007 00:01

Do wymaganego stażu pracy nie wliczy się im poprzedniego zatrudnienia, jeśli między jednym a drugim była przerwa. Tak wynika z interpretacji art. 10 ust. 5 pkt 2 ustawy oświadczeniach rodzinnych dokonanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Problemy z jego stosowaniem zgłaszali do nas urzędnicy gmin i ośrodków pomocy społecznej, ustalający prawo doświadczeń rodzinnych, oraz zainteresowani wsparciem od państwa rodzice przebywający na urlopach wychowawczych.

Artykuł 10 ust. 5 pkt 2 ustawy stanowi, że dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego nie przysługuje, jeśli rodzic bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pracował krócej niż sześć miesięcy.

Przesłanka koniecznego zatrudnienia bezpośrednio przed urlopem wychowawczym w ustawie o świadczeniach rodzinnych nie harmonizuje z regulacją w kodeksie pracy. Zgodnie bowiem z jego art. 186 § 1 pracownik ma prawo do urlopu wychowawczego, jeśli wykaże co najmniej sześciomiesięczny staż zatrudnienia, ale liczony łącznie, razem z zatrudnieniem w poprzednich miejscach pracy.

Urzędnicy gmin i ośrodków pomocy społecznej, którym przyszło ustalać prawo doświadczeń rodzinnych, nie wiedzieli, czy należy brać pod uwagę tylko staż u tego pracodawcy, który udzielił urlopu wychowawczego, czy również uwzględniać staż z poprzednich firm, jeśli ostatni był krótszy niż pół roku. Mieli też wątpliwości, czy zliczać poszczególne okresy zatrudnienia, jeśli pomiędzy nimi były przerwy.

Z sygnałów napływających do redakcji wynika, że urzędnicy czasami odmawiali przyznania prawa do dodatku, uznając, że zainteresowany musi mieć nieprzerwany okres zatrudnienia, bo tak rozumieli termin "bezpośrednio" z art. 10 ust. 5 pakt 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Nie chcieli też sumować poszczególnych okresów zatrudnienia, jeśli pomiędzy nimi była przerwa. Zainteresowani od negatywnych decyzji odwoływali się do samorządowych kolegów odwoławczych, ale tam również spotykali się z różnymi interpretacjami.

Okazuje się, że urzędnicy z gmin i ośrodków pomocy społecznej postępowali prawidłowo. W przesłanym do nas piśmie Departament Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej informuje, że warunkiem wypłaty dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego jest sześciomiesięczne zatrudnienie, ale nieprzerwane. Wyjątek to sytuacja, gdy przerwa w zatrudnieniu wynika z rozkładu dni wolnych od pracy. Przykładowo: rozwiązanie stosunku pracy z jednym pracodawcą nastąpi w piątek, a nawiązanie kolejnego z nowym - w poniedziałek. Wtedy nie będzie przerwania ciągłości zatrudnienia. Ministerstwo jednocześnie przypomina, że do okresu zatrudnienia liczy się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Przypomnijmy, że dodatek wychowawczy przysługuje uprawnionym do urlopu wychowawczego: matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu albo opiekunowi prawnemu, jeśli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką. Nie może on być wypłacany jednak dłużej niż przez 24 miesiące, a przez 36 miesięcy, jeśli rodzic sprawuje opiekę nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu. Przez 72 miesiące przysługuje wtedy, gdy rodzic opiekuje się dzieckiem niepełnosprawnym (mającym orzeczenie o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności).

Obecnie dodatek wychowawczy pobiera ok. 134 tys. rodzin.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?