Wiek emerytalny od 2013 roku

Od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny niektórych ubezpieczonych zostaje podwyższony. Dotyczy to głównie kobiet i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1948 r. oraz niektórych mężczyzn urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.

Publikacja: 31.05.2012 03:00

Red

To, o ile dłużej przyjdzie pracować ubezpieczonym, zależy od tego, kiedy się urodzili.

Urodzeni po 31 grudnia 1948 r...

Nie zmieni się wiek emerytalny dla kobiet urodzonych do 31 grudnia 1952 r. Nadal zachowają prawo do przejścia na emeryturę po osiągnięciu 60 lat i to niezależnie od tego, kiedy wystąpią o tę emeryturę.

Sprawdź, o ile wydłuży się Twój wiek emerytalny

Nieco inna będzie sytuacja kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. W ich przypadku dotychczasowy wiek 60 lat  ulegnie  stopniowemu wydłużeniu o miesiąc w odniesieniu do urodzonych w tym samym kwartale danego roku.

Przykład

Kobieta urodzona 15 grudnia 1952 r. dotychczas mogła przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat. Po zmianie przepisów nadal zachowa to prawo, w jej przypadku nic się nie zmieni.

Przykład

Kobieta urodzona 15 kwietnia 1953 r. dotychczas mogła przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat. Gdy zaczną obowiązywać nowe przepisy, na emeryturę będzie mogła przejść po ukończeniu 60 lat i 2 miesięcy, a więc najwcześniej 15 czerwca 2013 r.

Również dla mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1948 r. dotychczasowy wiek 65 lat ulega stopniowemu wydłużeniu o miesiąc w odniesieniu do urodzonych w tym samym kwartale danego roku.

...a także przed 1 stycznia 1949 r.

Ustawodawca nie zmienił wieku emerytalnego kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. oraz mężczyzn urodzonych do 31 grudnia 1947 r. Wynosi on – odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Wprowadzone w ustawie emerytalnej zmiany dotyczą natomiast mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r. Dotychczasowy wiek emerytalny 65 lat został podwyższony  w odniesieniu do ubezpieczonych urodzonych w okresie od 1 stycznia 1948 r. do 31 grudnia 1948 r. Będzie on stopniowo wydłużany o miesiąc w odniesieniu do urodzonych w tym samym kwartale 1948 r.

Istotne jest to, że zróżnicowanie wieku emerytalnego tej grupy ubezpieczonych dotyczy zarówno tych mężczyzn, którzy dotychczas przechodzili na emeryturę mając udowodniony staż wynoszący co najmniej 25 lat i ukonczone 65 lat (na zasadach określonych w art. 27 ustawy emerytalnej), jak i tych, którzy dotychczas przychodzili na emeryturę mając udowodniony staż wynoszący co najmniej 20 lat i ukończone 65 lat (na zasadach określonych w art. 28 tej ustawy).

Przykład

Pan Antoni urodził się 31 grudnia 1947 r. Zamierzał przejść na emeryturę w styczniu 2013 r., gdyż ma udowodniony 40-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Będzie mógł to uczynić, gdyż urodził się przed 1 stycznia 1948 r., a dla  tej grupy ubezpieczonych nie zmieniły się warunki dotyczące wieku przejścia na emeryturę (warunek stażowy dawno już został przez ubezpieczonego spełniony).

Przykład

Pan Jan urodził się 1 stycznia 1948 r. i zamierzał pracować do 31 grudnia 2012 r., a od 1 stycznia 2013 r. przejść na emeryturę po osiągnięciu 65 lat (mając udowodniony 30-letni staż pracy).

Niestety pan Jan ma już wydłużony o miesiąc wiek emerytalny, bo urodził się w okresie od 1 stycznia 1948 r. do 31 marca 1948 r. Będzie więc mógł przejść na emeryturę od 1 lutego 2013 r.

Inne zmiany

Zróżnicowanie wieku emerytalnego mężczyzn urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. wpłynęło również na zmiany w innych przepisach ustawy odnoszących się do tej grupy ubezpieczonych, a dotyczących możliwości przejścia na emeryturę w obniżonym wieku przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego.

Przykład

Pan Jan, urodzony 15 października 1948 r., pozostający nieprzerwanie w stosunku pracy od 1 marca 1965 r., będzie mógł skorzystać z uprawnień do przejścia na emeryturę przewidzianą w art. 29 ustawy emerytalnej dla mężczyzn (mających ukończone 60 lat, będących pracownikami zatrudnionymi w ramach stosunku pracy oraz legitymujących się co najmniej 35-letnim stażem pracy) w każdym czasie przed ukończeniem podwyższonego wieku emerytalnego 65 lat i 4 miesięcy.

Przykład

Pan Karol, urodzony 15 grudnia 1948 r., mający 10 lat pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy i niespełniający warunków do górniczej emerytury, może przejść na emeryturę w każdym czasie przed osiągnięciem  65 lat i 4 miesięcy (a więc również po osiągnięciu 65 lat), gdyż jego wiek emerytalny może ulec obniżeniu o sześć miesięcy za każdy rok pracy górniczej, nie więcej niż o 15 lat.

W jego przypadku wiek 65 lat i 4 miesiące ulega obniżeniu o pięć lat.

Podwyższenie wieku emerytalnego dla mężczyzn urodzonych w okresie od 1 stycznia 1948 r. do 31 grudnia 1948 r. ma wpływ również na późniejsze przyznanie emerytury osobom pobierającym w dniu ukończenia wieku rentę z tytułu niezdolności do pracy. Emerytura będzie przyznawana z urzędu tym mężczyznom od dnia ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Obecnie emerytura jest przyznawana rencistom z urzędu z dniem osiągnięcia  65 lat, a po zmianie przepisów z dniem osiągnięcia podwyższonego wieku ustalonego dla danego rencisty.

Gdy nie chcemy już niepełnej

Po osiągnięciu przez osobę mającą ustalone prawo do emerytury częściowej powszechnego podwyższonego wieku emerytalnego, emerytura nie ulega z mocy prawa zamianie na emeryturę, o której mowa w art. 24 ustawy emerytalnej.

Zamiana ta następuje wyłącznie na wniosek osoby uprawnionej do emerytury częściowej i dodatkowo po ustaniu stosunku pracy, jeżeli osoba ta w nim pozostawała.Oznacza to, że osoba pobierająca emeryturę częściową sama decyduje o momencie złożenia wniosku o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym. Jest to ważne dla tych osób, które zamierzają pracować po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.Złożenie wniosku o emeryturę powszechną (po rozwiązaniu stosunku pracy) oznacza konieczność ponownego ustalenia wysokości emerytury w myśl art. 26 ustawy.

Podstawa obliczenia emerytury zostanie ponownie obliczona a do obliczenia wysokości świadczenia zostanie przyjęte średnie dalsze trwanie życia ustalone dla danej osoby w momencie przejścia na emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym.Podstawę obliczenia emerytury stanowi wówczas suma składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowana do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury przyznanej na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej oraz kapitału początkowego (uwzględniająca waloryzację roczną i kwartalną tych składek oraz kapitału początkowego).

Osoby korzystające z uprawnień do emerytury częściowej powinny jednak wiedzieć, że podstawa obliczenia emerytury będzie pomniejszona o kwoty zwiększeń z tytułu waloryzacji kwartalnej przeprowadzonej dla celów obliczenia emerytury częściowej oraz o kwoty pobranych emerytur częściowych w wysokości przed obliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

 

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce