Kiedy bezrobotny traci status, zasiłek lub inne formy pomocy z urzędu pracy

Wystarczy, że urząd dowie się o jakichkolwiek lewych zarobkach lub zbyt długich wakacjach za granicą, a będzie to podstawą do odebrania statusu bezrobotnego

Publikacja: 12.02.2013 06:45

Bezrobotny utraci taki status, gdy sam złoży wniosek o wykreślenie z ewidencji powiatowego urzędu pracy (PUP). Ma nawet obowiązek to zrobić, gdy podejmie zatrudnienie, inną pracę zarobkową albo rozpocznie działalność gospodarczą.

Czego nie należy robić

Podstaw do utrzymania statusu bezrobotnego nie będzie także wtedy, gdy otrzyma on z Funduszu Pracy lub PFRON-u środki na podjęcie działalności gospodarczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej czy też rozpocznie realizację indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego lub podpisze kontrakt socjalny.

W takich przypadkach będzie można tylko pogratulować, że stan bezrobocia już dobiegł końca i życzyć powodzenia na nowej drodze zawodowej. Ale są jeszcze inne, mniej oczywiste okoliczności, które powodują, że bezrobotny traci swój status. Oto one:

- odmowa bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji pracy lub innej formy pomocy ze strony PUP,

- niepowiadomienie urzędu w ciągu 7 dni o przyczynie (musi być uzasadniona) niestawiennictwa w urzędzie w wyznaczonym terminie,

- niepoddanie się badaniom lekarskim lub psychologicznym, na które skieruje bezrobotnego PUP w celu ustalenia zdolności do pracy;

- nieprzedstawienie zaświadczenia od lekarza o niezdolności do pracy wskutek choroby lub opieki nad chorym członkiem rodziny albo zaświadczenia o odbywaniu leczenia w zakładzie lecznictwa odwykowego,

- choroba przez 90 dni – do tego okresu wlicza się każdą przerwę między kresami niezdolności do pracy wynoszącą nie więcej niż 30 dni kalendarzowych (uwaga, nie dotyczy to kobiety będącej w ciąży lub 30 dni po porodzie),

- po przeprowadzce niestawienie się w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla nowego miejsca zamieszkania w ciągu 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania,

- z własnej winy przerwanie: stażu, szkolenia, wykonywania prac społecznie użytecznych, programu przygotowania zawodowego dorosłych i nieprzystąpienie do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub sprawdzającego.

- przebywanie za granicą lub znajdowanie się w sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia dłużej niż 10 dni łącznie w jednym roku kalendarzowym.

Status osoby bezrobotnej traci się niemal natychmiast, tylko w przypadku długotrwałej choroby nastąpi to z upływem ostatniego dnia 90-dniowego okresu.

Uwaga!

Sytuację bezrobotnego można przyrównać do sytuacji pracownika na dyżurze domowym: pozostaje w ciągłej dyspozycji urzędu pracy, musi wykonywać postawione przed nim zadania, dostarczać zwolnienia lekarskie itp.

Jak nabyć ponownie uprawnienia bezrobotnego

Czy da się odzyskać status i związane z nim prawa? Czasami tak. Powtórna rejestracja jest możliwa po upływie (stosownie do przyczyny utraty statusu):

120 dni w przypadku pierwszej odmowy, pierwszego niestawiennictwa, pierwszego przerwania lub niepodjęcia formy pomocy 180 dni w przypadku drugiej odmowy itd. 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy itd.

Osoba, która przerwie przygotowanie zawodowe dorosłych albo nie przystąpi do egzaminu – może zgłosić się do PUP dopiero po sześciu miesiącach.

Jeżeli bezrobotny dostaje z PUP środki na założenie spółdzielni socjalnej i uzyska wpis do Krajowego Rejestru Sądowego jako założyciel tej spółdzielni, to aż do następnego dnia po otrzymaniu tych środków utrzyma status bezrobotnego.

Bezrobotny utraci taki status, gdy sam złoży wniosek o wykreślenie z ewidencji powiatowego urzędu pracy (PUP). Ma nawet obowiązek to zrobić, gdy podejmie zatrudnienie, inną pracę zarobkową albo rozpocznie działalność gospodarczą.

Czego nie należy robić

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce