Zlecenie, podobnie jak umowa o dzieło, jest umową cywilnoprawną. Zasady pracy na umowie zleceniu oraz tryb rozwiązania umowy reguluje Kodeks cywilny.
Jak rozwiązać umowę zlecenie? Ważne warunki
Umowa zlecenie może zostać rozwiązana przez obie strony, czyli zleceniodawcę lub zleceniobiorcę. Pierwszy warunek rozwiązania umowy dotyczy przyjęcia takiej samej formy wypowiedzenia, w jakiej została zawarta umowa. Jeżeli umowa zlecenia miała forę pisemną, wypowiedzenie należy również złożyć na piśmie. Druga zasada to działanie zgodnie z zapisami umowy, które przyjęły i podpisały obie strony, czyli zleceniodawca i zleceniobiorca. Przykładowo: jeżeli w treści umowy obydwie strony przyjęły określony czas wypowiedzenia (np. 2 tygodnie), zasadę tą należy respektować. Co istotne, samą umowę można wypowiedzieć w dowolnym czasie, ale należy pamiętać o ewentualnych konsekwencjach. Kolejna, istotna zasada dotyczy określonych obowiązków, które wynikają z zasad Kodeksu cywilnego, a dotyczą strony i przyczyn zerwania umowy.
Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie, potocznie nazywane L4, przysługuje pracownikowi na czas choroby i rekonwalescencji. Czynności, które chory ma prawo wykonywać w tym okresie, zależą m.in. od typu zwolnienia. Co można robić w czasie L4, a z jakich aktywności należy zrezygnować?
Jakie mogą być konsekwencje wypowiedzenia umowy zlecenia?
Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego (art. 746) umowa zlecenie może być rozwiązana w dowolnym czasie. Kodeks zwraca jednak uwagę na konieczność zadośćuczynienia. Jeżeli umowę zrywa zleceniodawca, konieczne może być:
- zwrócenie przyjmującemu zlecenie wydatków, które ten poniósł w celu wykonania zlecenia,
- wypłacenie części wynagrodzenia odpowiadającego już zrealizowanej części zlecenia,
- naprawienie przez zleceniodawcę szkody, jeżeli wypowiedzenie umowy wręczono bez ważnego powodu.