19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 14:48 Publikacja: 31.05.2023 17:52
Foto: Fotorzepa/Zofia Żukowska
O zadziwiającej niektórych praktyce egzekwowania kaucji za dobrowolną pracę zrobiło się głośno przy okazji rekrutacji wolontariuszy na tegorocznego Opener’a. W odpowiedzi na krytykę części komentujących organizator argumentował, że pobierana od ponad dekady zwrotna opłata o równowartości czterodniowego karnetu na to wydarzenie, to zabezpieczenie przed znikającymi po rejestracji wolontariuszami. I z punktu widzenia prawa w takim postępowaniu odpowiedzialnych za zarządzanie nie ma niczego niewłaściwego. Kłopot tylko w tym, że nieprecyzyjne zapisy pracowników-ochotników, którzy decydują się na udział w tego rodzaju imprezach, mogą postawić w niekorzystnej pozycji w sytuacji, w której kaucja nie zostałaby im zwrócona.
Niewykluczone, że w najbliższy czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wróci do sprawy dotacji dla PiS. Jakie są możliwe scenariusze postępowania?
Rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Od nowego roku wędkarzy czeka sporo zmian dotyczących dostępu do polskich łowisk oraz opłat za wydanie zezwoleń na amatorski połów ryb. Wszystko z powodu zamknięcia programu „Nasze Łowiska”. Jakie zasady obowiązują obecnie?
Określenie przeznaczenia poszczególnych części przedmiotu najmu i zasad korzystania z każdego rodzaju pomieszczeń są jednymi z podstawowych elementów umowy najmu komercyjnego.
Obecne przepisy o stażu pracy stawiają w gorszej sytuacji osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i osoby prowadzące pozarolniczą działalność m.in. przy ubieganiu się o pracę czy wymiarze urlopu wypoczynkowego. Kiedy i co zmieni się w tym zakresie?
W umowie barterowej wzajemne świadczenia stron mogą przybrać różne formy. Może to być usługa za usługę, towar za towar, czy usługa za towar lub odwrotnie.
Ani kodeks cywilny, ani inne ustawy nie wyjaśniają wprost, czym jest siła wyższa.
Jasno sformułowane obowiązki, właściwa reprezentacja stron i skuteczne zabezpieczenia finansowe – to elementy, które mogą zniechęcić kontrahenta do naruszania warunków umowy.
Rząd łagodzi planowane zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Wprowadził wyjątek od zasady, że obcokrajowcy mają być zatrudniani na umowach o pracę.
Od 1 stycznia 2025 r. za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia lub o świadczenie usług nie będzie można wypłacać mniej niż 30,50 zł brutto. Kogo obowiązuje ta stawka? Czy umowa może określać wynagrodzenie ryczałtem? Czy zleceniobiorca musi otrzymywać pensję co miesiąc?
Wolontariat to esencja bezinteresownej pomocy i współczucia. W czasach dynamicznych zmian społecznych i kryzysów, które wstrząsają światem, to właśnie wolontariusze stają się mocnymi filarami wsparcia dla potrzebujących. Kto i dlaczego chce dziś pomagać innym?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas