Rząd planuje rewolucję dla bezrobotnych

Nie trzeba będzie rejestrować się w pośredniaku, by uzyskać prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Od 2023 r. zajmie się tym ZUS, a urzędy pracy będą mogły skupić się na wsparciu osób poszukujących pracy, w tym rodziców bez zatrudnienia.

Publikacja: 15.06.2022 07:29

Powiatowy Urząd Pracy w Opolu

Powiatowy Urząd Pracy w Opolu

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

W planie prac legislacyjnych rządu ukazała się zupełnie nowa ustawa o aktywności zawodowej, która zastąpi wielokrotnie nowelizowaną ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W myśl projektu nowych przepisów przygotowanych w Ministerstwie Rodziny oddzielony zostanie status bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego, co ma spowodować, że jako bezrobotni będą rejestrowały się tylko osoby rzeczywiście poszukujące zatrudnienia lub innej formy wsparcia oferowanego przez urząd. To rozwiązanie umożliwi lepsze wykorzystanie potencjału pracowników publicznych służb zatrudnienia, co przełoży się na bardziej efektywną pomoc dla osób bezrobotnych i pracodawców.

Pośredniaki mają się skupić na aktywizacji osób posiadających dzieci, ale nieaktywnych zawodowo, rolników i niepełnosprawnych.

Dla rodziców opiekujących się dziećmi podjęcie pracy na pół etatu z wynagrodzeniem równym połowie minimalnego wynagrodzenia będzie podstawą do ubiegania się o świadczenie w wysokości połowy zasiłku dla bezrobotnych.

Rozszerzone zostanie wsparcie finansowe, np. z bonu na zasiedlenie będzie można korzystać bez względu na wiek.

Etap legislacyjny: przed konsultacjami

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?