Finlandia: Parlament debatował, czy dziecko może mieć dwie matki

W fińskim parlamencie odbyła się debata nad obywatelskim projektem zmian w prawie, które umożliwiłyby uznanie obu kobiet, pozostających w związku partnerskim, za matki urodzonego przez jedną z nich dziecka.

Aktualizacja: 23.02.2018 08:26 Publikacja: 23.02.2018 08:15

Finlandia: Parlament debatował, czy dziecko może mieć dwie matki

Foto: 123RF

Obecnie, aby kobieta pozostająca w związku z inną kobietą, mogła zostać uznana za rodzica dziecka partnerki, musi je adoptować. Osoby proponujące zmiany w przepisach uważają, że procedura ta jest zbyt powolna, kosztowna i upokarzająca dla kobiety.

Projekt zmian w prawie zaaprobowała już komisja spraw prawnych fińskiego parlamentu. Kari Tolvanen (polityk Partii Koalicji Narodowej), przewodniczący tej komisji oświadczył, że w najlepszym interesie dziecka będzie to, aby obie wychowujące je osoby były uznawane za rodziców od jego urodzenia. To szczególnie ważne - zaznaczył - w sytuacji w której biologiczna matka umrze przy porodzie.

Przeciwko ustawie głos zabrali posłowie fińskich Chrześcijańskich Demokratów. Sari Taunus uznała, że przykład podany przez Tolvanena jest nieprzekonujący, ponieważ Finlandia ma jeden z najniższych odsetków śmiertelności przy porodzie na świecie.

Z kolei Antero Laukkanen zwrócił uwagę, że wejście w życie prawa oznaczałoby, że niektóre dzieci od urodzenia nie będą miały ojców - w świetle prawa.

Taunus i Laukkanen chcą, aby projekt zmian w prawie trafił do komisji prawa konstytucyjnego.

Parlament ma głosować nad przepisami w przyszłym tygodniu.

Polityka
Liberałowie wygrywają wybory w Kanadzie. Donald Trump znów pisze o aneksji sąsiada
Polityka
Przyszły rząd Friedricha Merza na razie niekompletny
Polityka
Wołodymyr Zełenski nie przyjedzie do Warszawy na szczyt Trójmorza
Polityka
Jest wyrok. Były prezydent Ukrainy skazany na 15 lat więzienia
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
100 szalonych dni rządów Donalda Trumpa. Obiecał dobrobyt. Co czują Amerykanie?