Kosowo będzie mieć armię, Serbia grozi interwencją

Parlament Kosowa zdecydowaną większością głosów głosów zdecydował o stworzeniu armii, wywołując niezadowolenie Serbii. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ocenił, że Kosowo podjęło taką decyzję w "niewłaściwym czasie" i wezwał do dialogu, który ma pomóc w utrzymaniu pokoju w regionie.

Aktualizacja: 14.12.2018 19:05 Publikacja: 14.12.2018 15:15

Kosowo będzie mieć armię, Serbia grozi interwencją

Foto: AFP

arb

Spośród 120 parlamentarzystów Kosowa 107 zagłosowało za przepisami zwiększającymi liczebność liczącej 4 tys. funkcjonariuszy Kosowskiej Siły Bezpieczeństwa (KSF - Kosovo Security Force) i uczynienia z niej regularnej armii. Głosowanie zbojkotowali posłowie reprezentujący serbską mniejszość w Kosowie.

Serbia utrzymuje, że powołanie armii przez Kosowo narusza postanowienia rezolucji ONZ, która zakończyła krwawą wojnę o niepodległość Kosowa prowadzoną w latach 1998-1999. Serbia ostrzega, że może odpowiedzieć na to posunięcie zbrojną interwencją przeciwko swojej byłej prowincji, przed czym ostrzegła premier Serbii, Ana Brnabic dodając, że "jest to jedna z opcji na stole".

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Polityka
Gruzja: CKW oficjalnie zatwierdziła wyniki wyborów
Polityka
Donald Trump wybrał rzeczniczkę Białego Domu. Kim jest Karoline Leavitt?
Polityka
Donald Trump na wojnie z mediami. Chce milionów od tych, które go krytykują
Polityka
Abchazja: Protestujący przejęli kontrolę nad parlamentem i siedzibą rządu
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Polityka
Tusk szykuje Europę na Trumpa. Planuje reorganizację UE