Ekshumacja gen. Franco: Sąd Najwyższy odrzucił skargę rodziny

Hiszpański Sąd Najwyższy zadecydował o ekshumacji szczątków gen. Francisco Franco, odrzucając skargę rodziny byłego przywódcy Hiszpanii w tej sprawie.

Aktualizacja: 24.09.2019 13:52 Publikacja: 24.09.2019 13:00

Ekshumacja gen. Franco: Sąd Najwyższy odrzucił skargę rodziny

Foto: AFP

zew

Spór o miejsce pochówku gen. Francisco Franco polaryzuje hiszpańskie społeczeństwo. Zmarły w 1975 r. przywódca został pochowany w Dolinie Poległych, monumentalnym mauzoleum upamiętniającym ofiary wojny domowej w Hiszpanii.

Zadekretowaną w 1940 r. przez Franco budowę ukończono w 1959 r. W mauzoleum znajdują się szczątki ok. 40 tys. poległych w czasie wojny - obecnie zarówno frankistów, jak i republikanów. Krytycy mauzoleum nazywają je "ostatnim istniejącym w Europie pomnikiem dyktatury".

W sierpniu socjalistyczny rząd Hiszpanii podjął decyzję o ekshumacji gen. Franco. Szczątki generała miałyby zostać przeniesione na położony na północ od Madrytu cmentarz El Pardo, gdzie spoczywa wdowa po generale oraz wielu polityków.

- Absurdalny jest pomysł, by ludzie zabici przez oddziały Franco spoczywali razem z Franco. On wciąż jest gloryfikowany jako zbawca Hiszpanii - powiedziała BBC Silvia Navarro, której krewny zginął w 1936 r.

Przeciwko planom władz protestowali członkowie rodziny byłego przywódcy Hiszpanii, zaskarżając decyzję rządu do Sądu Najwyższego. Według nich, w przypadku ekshumacji szczątki gen. Franco powinny zostać przeniesione do rodzinnej krypty w katedrze Matki Bożej Almudena w centrum stolicy. Na taką lokalizację nie zgadzał się rząd, który odrzucił możliwość urządzenia pochówku gen. Franco w miejscu, w którym były dyktator mógłby być gloryfikowany.

Po rozpatrzeniu sprawy Sąd Najwyższy jednogłośnie odrzucił skargę rodziny w sprawie ekshumacji.

Według hiszpańskich mediów, wyrok oznacza, że do ekshumacji może dojść przed planowanymi na 10 listopada wyborami, czwartymi w ciągu czterech lat. Media podkreślają jednak, że decyzję Sądu Najwyższego można zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.

Gen. Franco po zwycięstwie w wojnie domowej z lat 1936-1939, do śmierci w 1975 r. stał na czele Hiszpanii, sprawując autorytarne rządy.

Polityka
Wyborcy dowiedzą się czy coś dolega Donaldowi Trumpowi. Raport będzie jawny
Polityka
Wycofanie części żołnierzy USA? Kongres broni Polski przed Trumpem
Polityka
Éric Lombard: Nie wrócimy już do świata sprzed Donalda Trumpa
Polityka
Dlaczego Donald Trump skapitulował w sprawie ceł
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Andrzej Łomanowski: Czy wojna w Ukrainie znudziła Donalda Trumpa