Boliwia: Prezydent walczy o czwartą kadencję. Będzie II tura

Prezydent Boliwii Evo Morales, rządzący krajem od 2006 roku, prowadzi w I turze wyborów prezydenckich, ale wyniki uzyskane po przeliczeniu 84 proc. głosów wskazują, że wybory będzie musiała rozstrzygnąć II tura - informuje Reuters.

Aktualizacja: 21.10.2019 06:24 Publikacja: 21.10.2019 04:38

Boliwia: Prezydent walczy o czwartą kadencję. Będzie II tura

Foto: AFP

arb

59-letni Morales zdobył ok. 45 proc. głosów, a jego najgroźniejszy rywal, Carlos Mesa (konserwatysta, były prezydent Boliwii) - 38 proc. Taki wynik oznaczałby, że w grudniu w Boliwii odbędzie się II tura wyborów prezydenckich.

Aby wygrać wybory w I turze Morales musiał zdobyć co najmniej 40 proc. głosów - i mieć co najmniej 10 punktów procentowych przewagi nad kolejnym kandydatem.

Zwycięzca wyborów prezydenckich będzie rządził krajem do 2025 roku. Dla Moralesa byłaby to już czwarta kadencja na stanowisku prezydenta.

Od momentu dojścia do władzy w 2006 roku Morales zawsze wygrywał wybory w I turze.

66-letni Mesa po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów podkreślił, że "demokracja jest najważniejszą wartością, o którą walczy". - Nie przegramy tej walki - zapewnił swoich zwolenników.

Według sondażowych wyników wyborów opublikowanych przez dwa ośrodki badania opinii publicznej - Jubileo Foundation i ViaCiencia - Morales uzyskał w nich 44 proc. głosów, a Mesa - 39 proc.

Morales startuje w wyborach mimo wyników referendum z 2016 roku, w którym większość uczestników opowiedziała się przeciw ubieganiu się przez niego o czwartą kadencję na stanowisku prezydenta. Tak jak przed wyborami w 2014 roku tak i teraz Morales zapewnił, że - jeśli wygra wybory - będzie to jego ostatnia kadencja.

Trzecie miejsce w wyborach uzyskał Chi Hyun Chung, kandydat chrześcijańskiej demokracji. Uzyskał 9 proc. głosów, które mogą okazać się kluczowe w II turze.

Morales, polityk Ruchu na Rzecz Socjalizmu, doszedł do władzy po latach sprawowania rządów w Boliwii przez prawicę. W przeszłości był liderem związku hodowców koki. W ostatnich latach poparcie dla niego zaczęło spadać w związku z coraz wolniejszym wzrostem gospodarczym w najbiedniejszym kraju Ameryki Południowej, a także oskarżeniami Moralesa i jego otoczenia o korupcję i antydemokratyczne praktyki.

Polityka
Donald Trump beszta Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapowiada „bardzo ważne spotkania”
Polityka
Węgry. Marcin Romanowski szefem nowego instytutu. Zajmie się „faszyzmem rządu w Warszawie”
Polityka
Szef Pentagonu groził wysokim rangą wojskowym? „Podłączę do wykrywacza kłamstw”
Polityka
Szwedzka ustawa o donoszeniu na nielegalnych imigrantów. „Grozi potrącenie z pensji”
Polityka
Bractwo Muzułmańskie i „zamęt w świecie islamu”. Zakazane w kolejnym państwie