Chiński profesor: Możemy odpowiedzieć na atak atomowy USA

Chiny poświęciły ostatnie dwie dekady rozbudowując swój arsenał broni atomowej na lądzie i wodzie, zapewniając, że armia może odpowiedzieć na atak atomowy i odstraszając inne państwa, od przeprowadzenia takiego ataku na Chiny - mówi były pułkownik chińskiej armii, Wang Xiangsui, obecnie profesor Beihang University w Pekinie.

Aktualizacja: 17.11.2020 13:14 Publikacja: 17.11.2020 12:57

Chiński profesor: Możemy odpowiedzieć na atak atomowy USA

Foto: Alert5, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Wang Xiangsui, twierdzi, że w tym czasie stworzono szeroką sieć tuneli służących do transportu i zabezpieczenia arsenału atomowego kraju.

- Przeprowadzenie uderzeń atomowych na Chiny zawsze było jakąś opcją wojskową dla USA - powiedział Wang na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami. Jego słowa przytacza "South Morning China Post".

- Ale teraz z tą opcją wiąże się rosnąca niepewność, w związku z naszym dostosowaniem się i zmianami w ciągu ostatnich 20 lat - miał stwierdzić Wang.

Swoimi uwagami były pułkownik chińskiej armii dzielił się z uczestnikami forum w Moganshan.

"Nonsensem" nazwał Wang Xiangsui twierdzenie, że tylko jedna głowica atomowa byłaby w stanie po ataku atomowym USA na Chiny dotrzeć do terytorium USA w ramach kontrataku.

Jak mówił Chiny w ostatnich latach podjęły wiele działań mających na celu stworzenie zdolności do kontrataku atomowego w przypadku uderzenia atomowego na Chiny.

W tym kontekście wymienił budowę tuneli podziemnych do transportowania rakiet międzykontynentalnych i rozszerzenie "bastionów wodnych" na wodach Morza Żółtego i Morza Południowochińskiego, w których chińskie okręty podwodne mogą bezpiecznie działać.

Chiny mają dysponować ok. 200-300 głowicami atomowymi. Jej strategia atomowa ma polegać na zapewnieniu, że siły atomowe Chin będą w stanie przeprowadzić kontratak na agresora w przypadku ataku atomowego - co ma odstraszać przeciwników Chin przed podejmowaniem takich działań.

Chińskie media w 2018 roku informowały o zbudowaniu w Chinach "podziemnego Wielkiego Muru" o długości 5 tysięcy kilometrów - chodzi o sieć tuneli w całym kraju, w których można ukryć, a następnie przemieszczać pociski wyposażone w głowice atomowe.

Od 2015 roku Chiny są też w stanie odpalać rakiety wyposażone w głowice atomowe z pokładów okrętów podwodnych.

Polityka
Wołodymyr Zełenski nie przyjedzie do Warszawy na szczyt Trójmorza
Polityka
Jest wyrok. Były prezydent Ukrainy skazany na 15 lat więzienia
Polityka
100 szalonych dni rządów Donalda Trumpa. Obiecał dobrobyt. Co czują Amerykanie?
Polityka
Grenlandia się niepokoi. Chodzi o placówkę dyplomatyczną USA
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Polityka
Donald Trump beszta Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zapowiada „bardzo ważne spotkania”