Poseł Porozumienia Michał Wypij: PiS zawiesił umowę koalicyjną

Nie ma Porozumienia Adama Bielana, orzekł to sąd, orzekli to także członkowie Porozumienia w zdecydowanej większości - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem poseł Porozumienia Michał Wypij.

Aktualizacja: 07.04.2021 12:16 Publikacja: 07.04.2021 09:16

Poseł Porozumienia Michał Wypij: PiS zawiesił umowę koalicyjną

Foto: tv.rp.pl

arb

- Czasy, by wyrok sądu został przyjęty przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, skończmy niepoważne gierki - dodał Wypij.

- Jarosław Kaczyński w polityce funkcjonuje bardzo długi, jest człowiekiem poważnym i pragmatycznym, przynajmniej w mojej ocenie. Trudno jest mi uwierzyć, aby taki człowiek uwierzył w to, że Adam Bielan jest w stanie kogokolwiek przyprowadzić, a zwłaszcza przynieść na tacy głowę Jarosława Gowina - mówił Wypij pytany o to czy jego zdaniem to Kaczyński stał za działaniami Bielana skierowanymi przeciwko prezesowi Porozumienia.

- Niemniej każdy dzień, w którym widzimy jak zachowują się nasi koalicjanci, nie wywiązują się z umowy koalicyjnej sprawia, że zaczynamy myśleć, iż PiS mogło mieć coś wspólnego z puczem Adama Bielana - dodał poseł.

- My nie daliśmy nigdy powodu naszym koalicjantom do tego, by wątpili w naszą lojalność. To my dotrzymywaliśmy zasad umów koalicyjnych. Teraz umowa została formalnie zawieszona przez PiS - dodał Wypij.

Poseł zapowiedział też, że Porozumienie przedstawi wkrótce rekomendacje dla osób, które miałyby zastąpić w rządzie Zdzisława Gryglasa, Jacka Żalka i Michała Cieślaka - byłych członków Porozumienia, którzy stracili rekomendację tej partii do zasiadania w rządzie, ale nadal w nim zasiadają.

- Wcześniejszych wyborów nie można wykluczyć. Przyszły rok, już po wygraniu walki z pandemią, jest kwestią otwartą. Polacy mogą zechcieć ocenić skuteczność Zjednoczonej Prawicy w walce z pandemią, nie powinniśmy tego unikać - mówił Wypij.

- Mam wrażenie, że my akurat zachowaliśmy się jak trzeba w tym trudnym momencie - dodał poseł nawiązując do przełożenia zaplanowanych na maj 2020 roku wyborów prezydenckich w wyniku sprzeciwu Jarosława Gowina wobec planów zorganizowania tzw. wyborów kopertowych.

Polityka
Kampania prezydencka będzie krótsza po śmierci papieża Franciszka
Polityka
Wielkanoc to polityczna pauza. Ale przy stole kampania wyborcza toczy się dalej
Polityka
Zaginione dzieła sztuki z Polski. Trop urywa się w Niemczech
Polityka
Ministerstwo Cyfryzacji zmieni nazwę jednej z usług? Powodem wulgarny akronim
Polityka
Sondaż: Którzy kandydaci najbardziej skorzystali na debatach prezydenckich?