Tarcza antykryzysowa ponad politycznymi podziałami

Obóz władzy zapewnia, że weźmie pod uwagę pomysły opozycji do pakietu antykryzysowego. Jednocześnie PiS szykuje się do wyborów prezydenckich.

Aktualizacja: 24.03.2020 05:16 Publikacja: 23.03.2020 18:09

Andrzej Duda po spotkaniu RBN liczy na współpracę rządu i opozycji

Andrzej Duda po spotkaniu RBN liczy na współpracę rządu i opozycji

Foto: PAP, Wojciech Olkuśnik

Poniedziałkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem przedstawicieli rządu i opozycji było poświęcone głównie tarczy antykryzysowej, którą w tym tygodniu ma przyjąć Sejm. Politycy opozycji zgłaszali w ostatnich dniach wiele krytycznych uwag do rządowego pakietu. I większość poprawek ma zostać uwzględnionych.

– Będą uwzględniane zasadne uwagi zgłaszane przez przedstawicieli opozycji. Jest ogromna szansa, że w zgodzie zostanie wypracowana ostateczna wersja przepisów – powiedział po spotkaniu prezydent Andrzej Duda.

Jak mówią „Rz" politycy opozycji, na spotkaniu RBN można było odnieść wrażenie, że tarcza nie jest jeszcze przygotowana, a sam rząd – mimo zapewnień – nie ma gotowych projektów ustaw, a propozycje, które już przedstawiano cały czas są zmieniane.

Ponadpartyjny zespół

We wtorek, już po posiedzeniu Rady Ministrów, ma ruszyć ponadpartyjny zespół z udziałem polityków rządu i opozycji, który wypracuje zmiany. O powołanie tego zespołu wnosił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Efektem ma być zmodyfikowana o propozycje opozycji tarcza. Taki przynajmniej teraz jest plan. Sejm ma zająć się projektem w piątek, chociaż nie wiadomo jeszcze w jakiej formie.

To, w jaki sposób Sejm ma przyjąć pakiet antykryzysowy, budzi zresztą duże dyskusje. Jak wynika z naszych informacji, jedna z wersji zakłada, że Sejm będzie mógł głosować tylko projekt rządowy, bez nawet możliwości głosowania poprawek.

– Koalicja Obywatelska jest gotowa natychmiast wziąć udział we wszystkich pracach legislacyjnych, które mają zapobiec eskalacji tego, co dzieje się w gospodarce – mówił po spotkaniu RBN lider PO Borys Budka. Zastrzegł jednak, że wszystko musi się odbywać w relacjach demokratycznych i opierając się na regulaminie Sejmu.

Odrębną kwestią jest sposób organizacji posiedzenia. Decyzję w tej sprawie Prezydium Sejmu ma podjąć we wtorek.

Lista uwag

Każde ugrupowanie opozycyjne ma swój zestaw propozycji. Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że tarcza musi też obejmować rolników i chronić ich jak przedsiębiorców. Po posiedzeniu RBN mówił, że rozmowa o tarczy zaczęła się właśnie od rolników. O rolnikach mówił też prezydent na konferencji prasowej. PSL będzie też zgłaszać poprawki dotyczące samorządów oraz ZUS.

Lewica chce między innymi ochrony osób pracujących na „śmieciówkach". Jej propozycje mają też dotyczyć ochrony przedsiębiorców i miejsc pracy.

– Mamy doświadczenia z 2008 r., kiedy ratowano sektor bankowy, a nie ratowano małych i średnich przedsiębiorstw, nie ratowano miejsc pracy. Nie ma zgody Lewicy, by ratowano banki, a nie ratowano ludzi – mówi Robert Biedroń.

Lewica chce też powołania Komitetu Antyspekulacyjnego, który będzie zajmował się cenami.

Uwagi co do tarczy przedstawi też Koalicja Obywatelska. – Każdy pracodawca, który musi wstrzymać działalność, potrzebuje zapewnienia od państwa, że jego pracownicy otrzymają przynajmniej minimalne wynagrodzenie – uważa Budka.

Wybory w tle

Lider Platformy po posiedzeniu RBN poinformował, że prezydent nie odniósł się do kwestii przełożenia wyborów, o co apeluje coraz więcej osób.

Tymczasem prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że wybory można przeprowadzić. Jako przykład podał wybory uzupełniające do samorządów, które odbyły się w kilku miejscach w Polsce w minioną niedzielę. Jego zdaniem, wybory prezydenckie trzeba będzie przełożyć, ale tylko wtedy, jeśli w gwałtowny sposób pogorszy się sytuacja.

Jak wynika z naszych informacji w PiS ruszyło już zbieranie rekomendacji do obwodowych komisji wyborczych. To znak, że partia Jarosława Kaczyńskiego rzeczywiście szykuje się do wyborów prezydenckich, które mają odbyć się 10 maja.

Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu
Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem