Zdaniem profesora zachwyt radykalnymi poglądami kończy się zazwyczaj, gdy ludzie przekraczają 30 lat. Zaczynają wtedy rozumieć, że rzeczywistość społeczna nie jest tak prosta, jak człowiek myśli, gdy ma 20-22 lata.
– Warto zauważyć, że w tym radykalizmie mamy wyraźny przechył w prawą stronę – zupełnie inne poparcie ma partia Razem, a zupełnie inne Konfederacja – podkreśla. – Można więc zauważyć, że młodym ludziom podobają się bardziej prawicowe poglądy – dodaje.
Polacy są znużeni duopolem PO – PiS
Prof. Dudek przypomina, że młodzi zawsze byli radykalni. – Wystarczy przypomnieć bunty w PRL, które były dziełem głównie młodych ludzi, młodych robotników czy studentów – mówi. – Oni nie mają jeszcze założonej rodziny, inaczej patrzą na życie – dodaje.
Czytaj więcej
Tuż przed wylotem do Paryża na spotkanie europejskich liderów premier Donald Tusk zdecydowanie wykluczył wysłanie polskich wojsk do Ukrainy. Przeciwne temu są również PiS i oczywiście Konfederacja. Z czego to wynika? I czy rzeczywiście chodzi o wybory prezydenckie?
Zdaniem politologa wznoszące się wyniki sondażowe Sławomira Mentzena wynikają z tego, że pokaźna część wyborców jest już znużona duopolem PO-PiS. – Od 20 lat w drugiej turze wyborów prezydenckich spotykają się kandydaci PO i PiS – przypomina. – Warto tu przypomnieć Pawła Kukiza, który przekroczył próg 20 proc. Ciekawe, czy Sławomirowi Mentzenowi też uda się przeskoczyć ten próg. Jeśli jednak Sławomir Mentzen by przeskoczył Karola Nawrockiego i wszedł do drugiej tury, to byłby pierwszy sygnał, że kończy się duopol PO-PiS – ocenia.