Lęk i poczucie niestabilności – nowe paliwo wyborcze?
„Ludzie zdążyli tym nakarmić swój lęk” – tak Marcin Duma opisuje wpływ międzynarodowych wydarzeń na Polaków. W rozmowie przywołuje monachijską konferencję bezpieczeństwa oraz wcześniejsze niepokoje społeczne związane z osłabieniem relacji USA-Europa. „To bardzo mocno rezonowało” – podkreśla.
Gość podcastu wskazuje, że poczucie zagrożenia ma kilka wymiarów: od geopolitycznego, przez wewnętrzne bezpieczeństwo (np. temat imigracji), po kwestie ekonomiczne. Nie ma znaczenia, czy będziemy się bardziej przejmować losem Ukrainy, czy stanem naszego portfela – te wszystkie obszary wpływają na ogólne poczucie chaosu – zauważa Duma. Na to wszystko nakłada się kryzys elit - Dzisiaj społeczeństwo uważa, że elity są niewydolne” – stwierdza ekspert, wskazując na erozję zaufania do tradycyjnych sił politycznych.
Czytaj więcej
Sekretarz stanu USA Marco Rubio zapewnił, że Ukraina i Europa będą stronami wszelkich „prawdziwych negocjacji” mających zakończyć agresję Rosji na sąsiedni kraj.
Czy duopol się chwieje? Nowi gracze na horyzoncie
Kampania prezydencka 2025 nabiera tempa, a scena polityczna staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. „Jeżeli te sondaże i ich dynamika się utrzymają, Karol Nawrocki nie może być pewien wejścia do drugiej tury” – analizuje Duma. Wzrost poparcia dla Sławomira Mentzena może oznaczać największy od 20 lat wstrząs dla dominacji PO i PiS.
Czytaj więcej
Wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego ośrodka Opinia24 dla RMF FM wskazują, że największy wzrost poparcia w ciągu miesiąca uzyskał Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta.