Aktualizacja: 22.02.2025 02:21 Publikacja: 21.02.2025 07:50
Premier Polski Donald Tusk i minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski.
Foto: PAP/Paweł Supernak
Północ, południe, wschód, zachód. Na pierwszy rzut oka – obiektywne określenia kierunków geograficznych. Ot, kryteria ułatwiające umiejscowienie danego fragmentu terenu na mapie. Jednak praktycznie każdy zdaje sobie sprawę, że ich neutralność jest jedynie deklaratywna. Od wieków bowiem kryje się za nimi cały zestaw sensów i wartościowania, wykraczający daleko poza geografię.
Dekadami toczy się w naszym kraju dyskusja na temat tego, czy „jesteśmy Zachodem”, czy „już dogoniliśmy Zachód”, czy w końcu możemy „przestać oglądać się na Zachód”. Niektórzy wciąż boleją nad tym, że wrzuca się nas do kategorii Wschodu. Ostatnio przeżyliśmy głębokie rozczarowanie tym, że zostaliśmy zakwalifikowani do krajów z ograniczonym dostępem do amerykańskich czipów, co stawia pod znakiem zapytania możliwość rozwoju w Polsce technologii związanych ze sztuczną inteligencją. Okazało się, że możemy notować i wzrost gospodarczy, i nasze akcje w regionie mogą rosnąć, ale to jeszcze wcale nie przekłada się na to, że zostaniemy uznani za ważne zachodnie państwo przez Stany Zjednoczone.
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu w 2024 roku w Polsce ze sztucznej inteligencji sięgało zaledwie 6 proc. polskich przedsiębiorstw. W grupie małych i średnich przedsiębiorstw odsetek ten był jeszcze niższy.
Oto prawdziwa nauka płynąca z „Na smyczy Kremla”: powierzchnia życia politycznego w Europie i gdzie indziej jest tylko pozornie tym, czym się wydaje i za co ją bierzemy.
I cóż, że z Czech, skoro „Kingdom Come: Deliverance II” cieszy i na dodatek bawi.
Zależność pomiędzy gatunkami zwierząt przypomina relację ludzi, którzy znali się w szkole, ale ich drogi się rozeszły.
„3000 metrów nad ziemią” dzieli widzów. Jedni się bawią, drudzy są rozczarowani.
W poniedziałek w zabytkowym Pałacu Savarin w centrum Pragi zostanie otwarte nowe Muzeum Alfonsa Muchy. Ikony europejskiej secesji.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mark Rutte mówi, że od 2022 roku wydatki na obronność europejskich krajów NATO i Kanady wzrosły o 700 mld euro, ale - jak zaznaczył - to nie wystarczy.
Spotkanie z sekretarzem Marco Rubio potwierdziło trwałość sojuszu polsko-amerykańskiego i świetne stosunki dwustronne między USA a Polską - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski podczas krótkiej konferencji po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Markiem Rubio.
Poseł, który ucieka przed wymiarem sprawiedliwości, nie może wykonywać swojej działalności ani pobierać uposażenia – zdecydował Sejm.
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu gabinetowi przygotowanie się na powrót zachodnich firm na rosyjski rynek. Jak zaznaczył, krajowi producenci mają posiadać nad nimi „pewne korzyści” w ramach odwetu za sankcje.
Amerykański prezydent Donald Trump odwiedzi Moskwę 9 maja, aby wziąć udział w obchodach Dnia Zwycięstwa - pisze francuski dziennik "Le Point". Informacji zaprzeczyły i Biały Dom, i Kreml.
Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę wprowadzającą możliwość czasowego (na 60 dni) i terytorialnego ograniczenia przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową.
Sejm nie zgodził się w piątek na wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego forsowanych przez Prawo i Sprawiedliwości. Ani poseł Marek Ast, ani prof. Artur Kotowski nie trafią do sądu konstytucyjnego. W Trybunale nadal brakuje trzech sędziów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas