Daria Chibner

Daria Chibner

Redaktor prowadząca magazynu „Plus Minus”

Redaktor działu „Opinie” i publicystka specjalizująca się w tematach społecznych. Filozof związana ze środowiskiem „Kronosa”. W „Rzeczpospolitej” od sierpnia 2023 r. Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2021-2023 szefowa działu „Kultury Nieoczywistej” Klubu Jagiellońskiego. Publikowała m. in. w „Kronosie”, „Teologii Politycznej”, „Tekstualiach”, „Małym Formacie”, „eleWatorze” i Interii.

Dzieci nie ma i nie będzie. Kto zawinił: boomersi, millenialsi, kobiety, mężczyźni?

Starsze pokolenia zostawiły młodym w spadku świat, w którym trudno jest wychowywać dzieci. Zniknięcie pomocnej „wioski” oraz niechęć do maluchów również nie ułatwiają sprawy. No dobrze, ale czy młodzi nie mają sobie nic do zarzucenia w tej kwestii?

„Psy gończe”: Dużo gadania, mało emocji

„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?

Nieograniczone możliwości starcia z łotrem

Może i wcielamy się w tej grze w superbohaterów, ale to nie jest rozrywka dla dzieci. „Sentinels of the Multiverse” określić można mianem zagadki logicznej, którą staramy się rozwikłać przy nieustannie modyfikujących się zmiennych.

Pułapki zdrowego rozsądku

Odnoszę wrażenie, że autorowi tekstu „Feminizm zacietrzewiony” chodzi przede wszystkim o to, aby to kobiety się zreflektowały i zgodziły się wrócić do tego, co było kiedyś.

Hakerzy muszą mieć rozgrzane mózgi

„The Breach” to gra wyjątkowa – w której walczy się nie tylko z innymi uczestnikami rozgrywki, ale i z nią samą – a także wymagająca dla szarych komórek. Wysiłek ten warto jednak ponieść. W końcu kto by nie chciał wygrać ze złowrogą korporacją?

Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Polska przetrwała, ale co dalej?

W podcaście „Posłuchaj Plus Minus” rozmawiamy o interesujących i zajmujących, szeroko dyskutowanych zagadnieniach na kanwie tekstów z bloku głównego najnowszego numeru „Plusa Minusa”. Bo zawsze warto wiedzieć więcej. W dzisiejszym odcinku zadamy bardzo ważne i niecierpiące zwłoki pytanie. Polska bowiem przetrwała, ale – co dalej?

Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Sukcesja w polskiej polityce

W podcaście „Posłuchaj Plus Minus” rozmawiamy o interesujących i zajmujących, szeroko dyskutowanych tematach i zagadnieniach na kanwie tekstów z bloku głównego najnowszego numeru „Plusa Minusa”. Bo zawsze warto wiedzieć więcej. W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się polskim kłopotom z sukcesją, tym jak ciężko jest się rozstać z czymś, co budowało się przez całe życie. W końcu polityka jest niezwykle uzależniającym narkotykiem, a potencjalny następca może bardzo szybko przeobrazić się w wyrachowanego „ojcobójcę”.

Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Jakub Wiech: Jak przetrwać w nowym klimacie

Po przerwie powracamy z podcastem „Posłuchaj Plus Minus”, w którym rozmawiamy o interesujących i intrygujących, szeroko dyskutowanych tematach i zagadnieniach, odnosząc się do tekstów z najnowszego numeru „Plusa Minusa”. Bo zawsze warto wiedzieć więcej. A dziś zadajemy pytanie o to, jak przetrwać w nowym klimacie.

Polscy superbohaterowie potrzebują pomocy

Nawet najzdolniejsi popularyzatorzy nauki nie zastąpią państwa. Potrzebujemy długofalowej strategii i stałego dopływu publicznych pieniędzy, by w Polsce zdolni młodzi ludzie chcieli zajmować się pracą naukową, a osiągnięcia badaczy przebijały się za granicą. Jeśli tego zabraknie, wstyd z powodu okupowania ostatnich miejsc na Liście Szanghajskiej będzie naszym najmniejszym problemem.

Daria Chibner: Jesteśmy w ogonie Listy Szanghajskiej. I bardzo dobrze, czas odpuścić ten wyścig

Jeżeli chodzi o naukę, bierzemy z Zachodu to, co najgorsze, i jeszcze to wypaczamy, a nie zwracamy uwagi na dobre wzorce. Zamiast pogłębiać patologię, trzeba myśleć o długofalowych zmianach. I najlepiej zrezygnować ze wszystkich rankingów.