Wybory prezydenckie odbędą się w Polsce 18 maja, a ich ewentualna II tura odbędzie się 1 czerwca. Chęć startu w wyborach prezydenckich zadeklarowali dotąd Magdalena Biejat (Nowa Lewica), Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej), Katarzyna Cichos, Szymon Hołownia (Polska 2050), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Karol Nawrocki (popierany przez PiS), Joanna Senyszyn, Aldona Anna Skirgiełło (Samoobrona), Krzysztof Stanowski, Romuald Starosielec, Piotr Szumlewicz, Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) oraz Adrian Zandberg (Partia Razem). Aby wystartować w wyborach kandydat musi zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia pod swoją kandydaturą.
Sondaż: Co trzeci wyborca niezadowolony z kandydata swojej partii na prezydenta
Z badania UCE Research dla Onetu wynika, że 32,4 proc. respondentów krytycznie patrzy na kandydata wystawionego w wyborach prezydenckich przez formację, którą ankietowany popiera. Przy czym 15,5 proc. ocenia kandydata swojej partii „zdecydowanie” krytycznie, a 16,9 proc. „raczej” krytycznie (dokładne pytanie, na jakie odpowiadali respondenci brzmiało: "Czy Pana/Pani zdaniem, kandydat/kandydatka wystawiony/wystawiona przez formację polityczną, którą Pan/Pani popiera, obecnie niezbyt dobrze sprawdza się w tej roli? I czy ww. formacja powinna poważnie rozważyć zamianę wybranej osoby na inną?").
Czytaj więcej
Przewaga Rafała Trzaskowskiego nad Karolem Nawrockim zmniejszyła się w pierwszej turze, ale urosła w drugiej – wynika z sondażu, przeprowadzonego przez United Surveys.
55,1 proc. badanych nie zgadza się z tym, że kandydat/kandydatka na prezydenta ich formacji politycznej niezbyt dobrze sprawdza się w swojej roli. Zdecydowanie nie zgadza się z tym 28,8 proc. badanych, a raczej nie zgadza się - 26,3 proc.
12,6 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć”.