Gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, wygrałby ją kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Według Ipsos uzyskałby 35 proc. głosów. W drugiej turze jego rywalem byłby Karol Nawrocki, „obywatelski” kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Obecny prezes IPN ma w badaniu poparcie 22 proc. ankietowanych.
Z sondażu wynika, że decydujące dla losów drugiej tury mogłoby być to, kogo poprze Sławomir Mentzen. Kandydat Konfederacji uzyskał w sondażu trzeci wynik, jako ostatni uzyskując dwucyfrowe poparcie – 14 proc. Na kolejnych miejscach znaleźli się: lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia (8 proc.), ogłoszona w ostatnią niedzielę kandydatka Lewicy, senator Magdalena Biejat (5 proc.) oraz poseł koła Wolni Republikanie Marek Jakubiak (3 proc.).
Czytaj więcej
Masło przekroczyło granicę 10 zł za kostkę, wywołując reakcje na rynku, w rządzie i w społeczeństwie. Dlaczego jego cena stała się symbolem problemów ekonomicznych? Czy masło to już towar luksusowy? Maślanej historii, która przenika politykę, memy i codzienne życie Polaków, przygląda się gość podcastu „Rzecz w tym”.
Zerowy wynik uzyskał Romuald Starosielec – lider Ruchu Naprawy Polski, który wygrał prawybory środowisk pozaparlamentarnych. Tyle samo ma w sondażu Marek Woch, prezes Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjni i Samorządowcy”. Innego kandydata wskazałoby 1 proc. respondentów, a 12 proc. pytanych nie zdecydowało, na kogo głosować.
Wybory prezydenckie 2025. Sondaż: Na kogo w II turze zagłosowaliby Polacy?
W drugiej turze, w której rywalizowaliby Trzaskowski i Nawrocki, według Ipsos również wygrałby ten pierwszy, ale jego przewaga (8 pkt. proc.) nad rywalem jest mniejsza, niż w pierwszej turze (13 pkt. proc.). W badaniu prezydent Warszawy uzyskał 42 proc. wskazań, a prezes IPN – 34 proc. 12 proc. ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby głos. Taki sam odsetek odpowiadających zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w drugiej turze.