W tworzonej przez Koalicję Obywatelską, Polskę 2050, PSL i Lewicę koalicji rządzącej, na czele której stoi przewodniczący PO Donald Tusk, trwa spór o składkę zdrowotną. Podczas kampanii przed wyborami 15 października 2023 r. obecna władza obiecywała cofnięcie reformy przeprowadzonej przez PiS, czyli Polskiego Ładu. Minął niemal rok, a obietnica nie została spełniona, zaś w koalicji nie ma porozumienia co do kształtu ostatecznego rozwiązania.
Składka zdrowotna. Spór w koalicji Donalda Tuska
Koalicja Obywatelska Donalda Tuska w programie "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządu", który w większości nie został zrealizowany, obiecywała powrót do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Sprawę składki wpisano też do umowy koalicyjnej, zawartej przez KO, PSL, Polskę 2050 i Nową Lewicę. Partie tworzące rząd Tuska mają jednak różne wizje rozwiązania sprawy.
Czytaj więcej
W Brukseli Polska będzie stanowczo przekonywała do konieczności przeprowadzenia bardzo poważnej p...
W tym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt stanowiący niewielką część obiecywanych zmian - chodzi o wyłączenie dochodów przedsiębiorców ze sprzedaży środków trwałych przy wyliczaniu składki zdrowotnej. Minister finansów Andrzej Domański mówił, że rząd zarezerwował na ten cel 4 mld zł w 2025 r. Polska 2050 chce obniżki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, nie zgadza się na to Lewica. Według jednej z obietnic Donalda Tuska, ostateczny projekt składki zdrowotnej dla przedsiębiorców miał zostać zaprezentowany nie później niż 15 października.
W czwartek o "wojnę o składkę zdrowotną" w koalicji rządzącej pytany w TVN24 był poseł Polski 2050 Ryszard Petru, szef sejmowej komisji gospodarki i rozwoju. - To nie jest wojna, tylko to jest różnica zdań czy, można powiedzieć, spór - odparł.