Wojna wśród emigrantów z Rosji. Opozycjoniści walczą między sobą

W demokratycznej rosyjskiej opozycji rozpętała się prawdziwa burza. Opozycjonista Leonid Wołkow, pobity na Litwie w marcu przez dwóch Polaków, stwierdził, że nie stał za tym Władimir Putin, lecz jeden z rosyjskich emigrantów.

Publikacja: 16.09.2024 04:30

Leonid Wołkow

Leonid Wołkow

Foto: PAP/EPA

Wołkow był jednym z najbliższych współpracowników Aleksieja Nawalnego, opozycjonisty, który w lutym zmarł w rosyjskim łagrze. Mieszka teraz na Litwie i to tam, z grupą współpracowników, prowadzi Fundację na Rzecz Walki z Korupcją (FBK), która po wyprowadzce z Rosji nadal demaskuje skorumpowane rosyjskie elity.

Rosyjski opozycjonista pobity w Wilnie. Zatrzymano dwóch Polaków

Został zaatakowany w Wilnie, napastnicy pobili go młotkiem, gdy wjeżdżał do garażu domu, w którym mieszka wraz z rodziną. Litewska policja rozpoczęła dochodzenie, a w Polsce zatrzymano w tej sprawie dwóch polskich obywateli, którzy są związani ze środowiskami pseudokibiców.

Czytaj więcej

Jak wpadli Polacy, którzy pobili Leonida Wołkowa

„Niedoszły zamachowiec na prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego, Polak, działający w porozumieniu z rosyjskimi służbami – aresztowany 2 dni temu. Białorusin, pracujący dla Rosjan, który zlecił dwóm Polakom zamach na współpracownika Nawalnego – zatrzymany. Zamachowcy też już w areszcie. Powiązani są ze środowiskami kibicowskich ultrasów. To tylko w kwietniu. Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji” – pisał 19 kwietnia na swoim profilu w X premier Donald Tusk.

Tymczasem w czwartek FBK opublikowało wyniki własnego śledztwa, które wywraca wszystko do góry nogami.

Wołkow oskarża innego rosyjskiego opozycjonistę

Czołowa działaczka FBK Maria Piewczich wraz z Wołkowem oskarżył o zorganizowanie zamachu miliardera Leonida Niewzlina. To mieszkający od wielu lat w Izraelu i zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej rosyjski biznesmen. Dawniej był najbliższym współpracownikiem wieloletniego krytyka Kremla, byłego więźnia politycznego i niegdyś najbogatszego Rosjanina Michaiła Chodorkowskiego. Razem pracowali w korporacji Jukos (przejętej przez Kreml).

Z opublikowanego przez FBK nagrania w YouTube wynika, że nieznane dotychczas informacje otrzymano od niejakiego Andrieja Matusa, którego współpracownicy Nawalnego nazywają „załatwiaczem” związanym z FSB i rosyjskim światem kryminalnym.

Czytaj więcej

Pobicie w Wilnie, zlecenie z Rosji, zatrzymani w Polsce

Wołkow, wraz z innym znanym opozycjonistą, Iwanem Żdanowem, udali się nawet do Czarnogóry, by spotkać się ze swoim informatorem. Matus przyleciał tam z ... Rosji i stwierdził, że za pobicie Wołkowa Niewzlin miał jakoby obiecać 250 tys. dolarów. Opozycjonista miał nie tylko zostać okaleczony i „jeździć na wózku inwalidzkim”, ale podobno planowano też jego porwanie oraz wywiezienie do Rygi, a stamtąd drogą morską do Rosji.

Ataki na przeciwników Władimira Putina

FBK w swoim nagraniu publikuje otrzymane od Matusa screeny korespondencji, którą organizatorzy zamachu na Wołkowa jakoby prowadzili z Niewzlinem. Poza tym informator w Czarnogórze puścił im nagranie rozmów (ale nie przekazał oryginału) oraz przesłał nagrania wideo, na których widać jak w czerwcu 2023 roku, w Szwajcarii został zaatakowany Iwan Żdanow oraz nagranie z ataku na żonę (prowadziła wózek z niemowlęciem) krytykującego Kreml ekonomisty Maksima Mironowa, do którego doszło we wrześniu ubiegłego roku aż w Argentynie.

Takie same zarzuty pod adresem Niewzlina padały w materiale opublikowanym 6 września przez główną propagandową tubę Kremla RT (Russia Today). Współpracownicy Nawalnego twierdzą, że ich informator kilka dni przed tą publikacją w RT zniknął i „przestał odpowiadać”.

Niewzlin, który w Rosji został skazany na dożywocie (zarzucano mu organizację zabójstwa, zaprzeczał tym oskarżeniom) odrzucił wszelkie oskarżenia.

Wołkow był jednym z najbliższych współpracowników Aleksieja Nawalnego, opozycjonisty, który w lutym zmarł w rosyjskim łagrze. Mieszka teraz na Litwie i to tam, z grupą współpracowników, prowadzi Fundację na Rzecz Walki z Korupcją (FBK), która po wyprowadzce z Rosji nadal demaskuje skorumpowane rosyjskie elity.

Rosyjski opozycjonista pobity w Wilnie. Zatrzymano dwóch Polaków

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Kontrole na granicy z Niemcami. Kto i czego powinien się spodziewać?
Polityka
Strefa Schengen pęka w szwach. Holendrzy chcą ograniczyć napływ migrantów
Polityka
Kolejne ważne wybory na wschodzie Niemiec. Brandenburgia szczególnie prorosyjska
Polityka
Nowa Komisja Europejska: bezpieczeństwo i obrona dla Europy Wschodniej i Północnej
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Polityka
"Oto skład mojego gabinetu". Ursula von der Leyen przedstawiła nowych komisarzy KE