Kamala Harris przyjęła nominację na kandydatkę Partii Demokratycznej na prezydenta (WIDEO)

W ostatnim dniu konwencji Partii Demokratycznej wiceprezydent Kamala Harris formalnie przyjęła nominację swojej partii na kandydatkę na prezydenta.

Aktualizacja: 23.08.2024 15:12 Publikacja: 23.08.2024 04:59

Kamala Harris

Kamala Harris

Foto: REUTERS/Kevin Lamarque

arb

Harris nie uczestniczyła w prawyborach Partii Demokratycznej – te wygrał Joe Biden, ale w połowie lipca urzędujący prezydent USA zrezygnował ze starań o prezydenturę. Jednocześnie Biden poparł Harris jako kandydatkę na prezydenta USA. Wiceprezydent do czasu rozpoczęcia konwencji zdołała uzyskać poparcie wystarczającej liczby delegatów, by zapewnić sobie nominację prezydencką.

22 sierpnia nominację na kandydata na wiceprezydenta przyjął Tim Walz, gubernator Minnesoty.

Kamala Harris przyjęła nominację „w imieniu każdego Amerykanina”

W czasie konwencji Partii Demokratycznej przemówienia popierające parę Harris-Walz wygłosili m.in. prezydent Joe Biden, byli prezydenci – Barack Obama i Bill Clinton, a także Michelle Obama.

Najważniejsze daty z życia Kamali Harris

Najważniejsze daty z życia Kamali Harris

PAP

- W imieniu każdego Amerykanina, niezależnie od partii, rasy, płci lub języka, którym mówiła jego babcia, w imieniu mojej matki i wszystkich, którzy kiedykolwiek wyruszyli w swoją nieprawdopodobną podróż; w imieniu Amerykanów takich jak ludzie, wśród których dorastałam, ludzie, którzy ciężko pracują, gonią za swoimi marzeniami i troszczą się o siebie; w imieniu wszystkich, których historie mogły zostać napisane tylko w najwspanialszym kraju na Ziemi. Przyjmuję nominację na prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki – oświadczyła Harris.

Czytaj więcej

Wyścig o prezydenturę USA. Robert F. Kennedy Jr. zbawi Donalda Trumpa?

Harris ma szansę zostać pierwszą w historii kobietą, która zostanie prezydentem USA. Jest też pierwszą kobietą o korzeniach azjatyckich i pierwszą czarnoskórą kobietą, która uzyskała nominację na kandydata na prezydenta jednej z dwóch największych amerykańskich partii. Pierwszą kobietą, która uzyskała taką nominację, była w 2016 roku Hillary Clinton (przegrała wtedy walkę o prezydenturę z Donaldem Trumpem).

Kamala Harris zapowiada jakim prezydentem będzie

W swoim przemówieniu Harris zwróciła się wprost do wyborców Partii Republikańskiej zapewniając, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów.

- Wiem, że oglądają nas dziś ludzie o różnych poglądach politycznych – oświadczyła. - I chcę, żebyście wiedzieli: obiecuję być prezydentem wszystkich Amerykanów. Możecie mi zaufać, zawsze będę stawiać państwo przed partią i przed sobą - dodała.

Harris zapewniła, że będzie „utrzymywać święte fundamentalne amerykańskie zasady: praworządność oraz wolne i sprawiedliwe wybory, i pokojowy sposób przekazywania władzy”. - I będę prezydentem, który jednoczy nas wokół najwyższych aspiracji. Prezydentem, który przewodzi i słucha, który kieruje się realizmem, praktycznością i zdrowym rozsądkiem. I zawsze walczy dla Amerykanów. To praca mojego życia – mówiła.

Kamala Harris o Donaldzie Trumpie: Jest niepoważny

W swoim przemówieniu Harris mówiła też o Trumpie i przestrzegała przed konsekwencjami wybrania go na prezydenta.

- Na wiele sposobów Donald Trump jest niepoważnym człowiekiem, ale konsekwencje umieszczenia Donalda Trumpa z powrotem w Białym Domu będą ekstremalnie poważne – ostrzegła.

Harris wspominała, że poprzedniej prezydenturze Trumpa towarzyszyły „chaos i nieszczęścia”. Przypomniała też, że Trump próbował kwestionować wyniki wyborów prezydenckich w 2020 roku.

- Donald Trump próbował pozbyć się waszych głosów. Kiedy mu się nie udało, wysłał uzbrojony tłum do amerykańskiego Kapitolu, gdzie napadnięci zostali funkcjonariusze. Kiedy politycy jego własnej partii błagali go, by wezwał tłum do rozejścia się i wysłał pomoc, sprzeciwił się. Podsycał płomienie – mówiła wspominając atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku.

Donald Trump - najważniejsze daty

Donald Trump - najważniejsze daty

PAP

Wiceprezydent USA wypomniała też Donaldowi Trumpowi wyrok skazujący w sprawie karnej dotyczącej fałszowania dokumentacji księgowej. - Został uznany winnym oszustwa przez ławę przysięgłych złożoną z mieszkańców Ameryki – podkreśliła.

Harris przekonywała, że pod rządami trumpa Ameryka znajdzie się na powrót na drodze „niebezpiecznej polityki”. Przywołała przy tym orzeczenie Sądu Najwyższego USA zgodnie z którym Trump może cieszyć się pewnym zakresem immunitetu chroniącego go przed postępowaniem karnym za działania podjęte w czasie sprawowania urzędu.

- Wyobraźcie sobie Donalda Trumpa bez barier ochronnych – mówiła wiceprezydent USA. Jak dodała obecnie toczy się walka o „przyszłość Ameryki”.

- Te wybory nie są tylko najważniejszymi w naszym życiu. To jedna z najważniejszych chwil w historii tego narodu – podkreślała.

Harris zapowiedziała, że jako prezydent skieruje kraj na „nową drogę rozwoju” (ang. new way forward). Jak mówiła jej plan chronienia klasy średniej ma wymiar osobisty, ponieważ „klasa średnia jest tą, z której się wywodzi”.

Kandydatka na prezydenta wezwała do stworzenia „gospodarki szans, w której każdy ma szansę rywalizować i każdy ma szansę na sukces”. Zapowiedziała też uporanie się z deficytem mieszkań w USA i ochronę programów opieki społecznej i zdrowotnej (Medicare). Oskarżyła przy tym Donalda Trumpa, że ten walczy „za siebie i swoich przyjaciół miliarderów”.

Wystąpienie Harris na bieżąco komentował w swoim serwisie społecznościowym, Truth Social, Donald Trump. „Zapowiedziała (...) 'nową drogę rozwoju', ale miała trzy i pół roku i nie zrobiła niczego, prócz SZKODZENIA” - napisał w jednym z wpisów.

Harris nie uczestniczyła w prawyborach Partii Demokratycznej – te wygrał Joe Biden, ale w połowie lipca urzędujący prezydent USA zrezygnował ze starań o prezydenturę. Jednocześnie Biden poparł Harris jako kandydatkę na prezydenta USA. Wiceprezydent do czasu rozpoczęcia konwencji zdołała uzyskać poparcie wystarczającej liczby delegatów, by zapewnić sobie nominację prezydencką.

22 sierpnia nominację na kandydata na wiceprezydenta przyjął Tim Walz, gubernator Minnesoty.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Blinken w Warszawie. Atacamsy dla Ukrainy: zdążyć przed Trumpem
Polityka
Harris chce kolejnej debaty, Trump – nie. Politycy zmienili zdanie
Polityka
"Efekt Taylor Swift"? Ponad 300 tys. osób na stronie rejestrującej wyborców
Polityka
Alberto Fujimori nie żyje. Były prezydent Peru miał 86 lat
Polityka
Konrad Szymański: Raport Maria Draghiego, czyli słoń w unijnym salonie
Polityka
Ukraina nie odpuszcza Krymu. Wołodymyr Zełenski ruszy z ofensywą?