Andrzej Duda przebywa obecnie w Waszyngtonie, gdzie we wtorek wieczorem rozpoczął się jubileuszowy szczyt w 75. rocznicę powstania NATO. Prezydent przed szczytem udzielił portalowi Politico wywiadu, w którym powiedział między innymi, że deficyt poczucia bezpieczeństwa panuje przede wszystkim w Europie Środkowej. Jak zaznaczył podczas rozmowy Duda, szczególnie istotny jest "przekaz jedności NATO". - Mam nadzieję, że podczas szczytu sygnał ten bardzo mocno wybrzmi — podkreślił.
Czytaj więcej
Obchody 75-lecia NATO zdominowane są przez globalne wyzwania i polityczne napięcia. Pomimo przyjęcia Szwecji i Finlandii przyszłość sojuszu staje pod znakiem zapytania w kontekście amerykańskich wyborów prezydenckich oraz agresji Rosji na Ukrainę. Czy NATO sprosta tym wyzwaniom?
Andrzej Duda: Potrzebne 3 proc. PKB na obronność
Jak ocenił Andrzej Duda, strategia przyjęta podczas szczytu NATO w Madrycie w 2022 roku, w ramach której Rosja została zdefiniowana jako główne zagrożenie, wyznacza dobry kierunek. - Najważniejszym sukcesem NATO przez 75 lat istnienia jest to, że nigdy państwo Sojuszu nie zostało napadnięte z zewnątrz - powiedział, zaznaczając, że dzięki odważnej polityce prezydenta Ronalda Reagana, amerykańskim kontyngentom w Europie oraz koncepcji Nuclear Sharing, NATO wygrało zimną wojnę.
Duda podkreślił także, że 23 kraje NATO wydają teraz co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Dodał także, że ze względu na agresję Rosji na Ukrainę, liczba ta powinna wzrosnąć do 3 proc. PKB.
Czytaj więcej
Do Stanów Zjednoczonych przybyli przedstawiciele z 32 krajów członkowskich NATO. W Waszyngtonie, gdzie 75 lat temu podpisano traktat założycielski, omawiane będzie dalsze wsparcie dla Ukrainy, zwiększenie produkcji broni, odpowiedź na działania Rosji i konfrontacja z Chinami. Portal Politico wskazał dwanaście osób, których, które warto obserwować w najbliższych dniach. Wśród nich jest jeden przedstawiciel polskiego rządu.