Radosław Sikorski: Cokolwiek Niemcy wypłacą będzie nieskończenie więcej niż to, co uzyskał PiS

- Chcemy uzyskać niemiecki gest przyznania się do odpowiedzialności moralnej i zadośćuczynienia wobec ofiar, i cokolwiek uzyskamy będzie to nieskończenie więcej niż to, co uzyskał PiS - oświadczył szef MSZ Radosław Sikorski, pytany w Radiu Zet o słowa kanclerza Niemiec Olafa Scholza w sprawie "wsparcia na rzecz osób ocalałych z okupacji".

Publikacja: 03.07.2024 09:15

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski odnósł się do sprawy reparacji Niemiec dla Polski

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski odnósł się do sprawy reparacji Niemiec dla Polski

Foto: REUTERS/Nadja Wohlleben

zew

We wtorek podczas konferencji po spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Warszawie, w kontekście reparacji dla Polski od Niemiec za zniszczenia w czasie II wojny światowej powiedział m.in. że "kanclerz Scholz mówi otwarcie, że w sensie formalnym i prawnym reparacje w punktu widzenia Niemiec są zamknięte". - Ma argumenty na rzecz tej tezy — ocenił szef polskiego rządu zaznaczając, że Polska została zmuszona do zrzeczenia się reparacji.

Radosław Sikorski komentuje stanowisko Scholza ws. wsparcia dla ocalałych z okupacji

85 lat po tym, jak Niemcy napadły na Polskę kanclerz Scholz - nie przedstawiając żadnych szczegółów - zadeklarował, że "Niemcy będą starały się realizować wsparcie na rzecz osób ocalałych z okupacji". - Wsparcie osób starszych, ocalałych jest dla nas bardzo ważne i w tej dziedzinie będziemy działać - twierdził.

Czytaj więcej

Andrzej Duda kontra Donald Tusk w sprawie reparacji. "Polskie władze się nie zrzekły"

O pierwsze od sześciu lat polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w środę w Radiu Zet pytany był minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (PO). Ocenił on, że konsultacje były "bardzo konkretne" i obejmowały "podstoliki prawie wszystkich resortów".

Dodał, że on z szefową niemieckiego MSZ Annaleną Baerbock spotyka się "prawie co tydzień". - Ale i tak były sprawy do uzgodnienia związane ze szczytem NATO, z najbliższą Radą ds. Zagranicznych, z sankcjami na Rosję, z uzbrajaniem Ukrainy - relacjonował.

Czy pozbawiona konkretów zapowiedź wsparcia dla ocalałych z niemieckiej okupacji, wygłoszona przez Olafa Scholza, to policzek ze strony kanclerza Niemiec? - został zapytany Radosław Sikorski. - Jeśli dobrze pamiętam matematykę ze szkoły, to każda suma porównana z zerem jest nieskończona, więc cokolwiek Niemcy teraz wypłacą będzie nieskończenie więcej niż to, co uzyskał PiS. Przypomnę, uzyskał zero - odparł.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem nie przedstawił żadnych konkr

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem nie przedstawił żadnych konkretów ws. wsparcia dla Polaków, którzy przeżyli niemiecką okupację

Foto: REUTERS/Lukasz Glowala

Szef MSZ: Chcemy uzyskać niemiecki gest przyznania się do odpowiedzialności moralnej

Czy Polska nadal będzie domagać się reparacji od Niemiec? - To tutaj pisowski obóz musi uzgodnić między sobą, czy chce reparacji, czy nie, bo przypomnę, że moja poprzedniczka, Anna Fotyga, stwierdziła na piśmie, że Polska reparacji się zrzekła. Tak samo w nocie do rządu niemieckiego sprzed 1,5 roku (...) słowo "reparacje" nie pada, nie podano też numeru konta - powiedział minister spraw zagranicznych.

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Rząd Olafa Scholza nie ma wyobraźni w sprawie zadośćuczynienia dla Polaków

Na co w kontekście odpłaty za krzywdy wyrządzone nam podczas II wojny światowej Polska liczy ze strony Niemiec? - Chcemy uzyskać niemiecki gest przyznania się do odpowiedzialności moralnej i zadośćuczynienia wobec ofiar, i cokolwiek uzyskamy będzie to nieskończenie więcej niż to, co uzyskał PiS - zadeklarował Radosław Sikorski.

Politycy PiS oceniali, że kanclerz Niemiec zachował się bezczelnie i że Olaf Scholz poniżył Polaków, ponieważ zadośćuczynienie dla ofiar to obowiązek, a nie sprawa dobrej woli Niemiec.

- PiS prowadził politykę, która polegała na tym, że będziemy utrzymywać z Niemcami złe stosunki przez dekady, 30, 40, 50 lat, a na koniec może zapłacą 50 trylionów czy ile oni tam wyliczyli, ale okazuje się, że o reparacje nawet się nie upomnieli, więc to jest demagogia, mająca na celu podtrzymanie resentymentu i wrogości Polaków wobec naszego ważnego sojusznika - skomentował na antenie Radia Zet minister Sikorski.

Reparacje od Niemiec

Rząd Mateusza Morawieckiego (PiS) w 2022 r. przedstawił raport na temat wysokości strat poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Z raportu wynikało, że straty Polski to 6 bilionów 220 miliardów złotych. Polska miała domagać się od Niemiec odszkodowania za straty materialne i niematerialne w tej wysokości, zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód i krzywd, podjęcia przez Republikę Federalną Niemiec systemowych działań prowadzących do zwrotu dóbr kultury zagrabionych z Polski, które znajdują się na terytorium Niemiec czy zwrócenia zrabowanych przez państwo niemieckie w latach 1939–1945 aktywów i pasywów polskich banków państwowych i instytucji kredytowych.

Czytaj więcej

Raport o stratach wojennych Polski. Mularczyk: Ja nie jestem autorem

Po publikacji raportu o stratach wojennych, który został przygotowany przez Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, MSZ Niemiec oświadczyło, że "kwestia reparacji została zamknięta", a "stanowisko niemieckiego rządu się nie zmieniło". Według Niemiec, Polska wyrzekła się reparacji "dawno temu, w 1953 roku i kilka razy to potwierdziła".

Polityka
Koniec eldorado Mentzena, a w Sejmie pik dupolu. Komu pomoże obniżenie składki zdrowotnej?
Polityka
Szymon Hołownia o awanturze w Sejmie: Obrzydzenie. Marszałek krytykuje również PO
Polityka
51 posłów PiS zapłaci za okrzyki pod adresem Romana Giertycha. Wśród ukaranych jest Jarosław Kaczyński
Polityka
Minister zdrowia tłumaczy dlaczego zmieniła zdanie ws. obniżki składki zdrowotnej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Prezydent Puław Paweł Maj: Każdy orlik w Polsce może zostać zamknięty