Aktualizacja: 25.02.2025 16:41 Publikacja: 02.07.2024 15:50
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz
Foto: WOJTEK RADWANSKI / AFP
Podczas konferencji prasowej premiera Polski Donalda Tuska i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, podsumowującej pierwsze od wielu lat spotkanie międzyrządowe, zbyt często słyszeliśmy: zaczynamy rozmowę o szczegółach, omawiamy, szykujemy, startujemy z impetem. Niedobrze brzmi to zwłaszcza przy temacie rozliczeń zbrodni Trzeciej Rzeszy.
Donald Trump miesza fakty z fikcją, w ONZ zawiera sojusz z Rosją, meandruje w sprawie przyszłości Ukrainy. Czy ten niepokojący brak konsekwencji to przemyślana taktyka, czy dowód na chaotyczny styl rządzenia? A może sygnał, że gra już w innej drużynie?
Narcystyczny „cesarz Ameryki” Donald Trump otworzył nam oczy na wielkość momentu historycznego, w którym żyjemy. Mamy mało czasu na reorganizację Europy, ale trzeba zacząć od siły zbrojnej. Gdyby Europa miała wspólną, jednolicie dowodzoną armię, bez trudu pokonałaby Rosję.
Prezydent USA okazał się nadzwyczaj przychylny Wołodymyrowi Zełenskiemu w trakcie spotkania z Emmanuelem Macronem. Przyczyny należy szukać w Moskwie.
Prezydent wzywa do jedności i uderza w rząd. Premier wzywa do konsensusu i nabija się z szefa Klubu PiS. Nie potrzebujemy więcej apeli o jedność i konsensus. Potrzebujemy więcej samej jedności i samego konsensu.
O ile kwestionować znaczenia 11 minut spędzonych przez Andrzeja Dudę z Donaldem Trumpem na zapleczu konferencji politycznej amerykańskich konserwatystów nie można, o tyle całkowicie uprawnione jest zarzucanie Donaldowi Tuskowi, że dał się ograć rządowi Friedricha Merza, którego jeszcze nie ma. Tak przynajmniej wynika z sygnałów wysyłanych z kręgów PiS.
Według wstępnych obliczeń deficyt finansowy niemieckiego sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł w 2024 r. 118,8 mld euro. Deficyt sektora finansów publicznych był zatem o 15,0 mld euro wyższy niż w 2023 r.
Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się do premiera Donalda Tuska z pytaniami w sprawie lekcji religii w szkołach. W liście biskupi pytają m.in. o nieopublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
Mniej niż co trzeci Polak jest zadowolony z dotychczasowych działań rządu Donalda Tuska - wynika z najnowszego sondażu. Większość Polaków jest niezadowolona, w tym co trzeci - zdecydowanie.
UE zwiększa pomoc finansową dla Ukrainy, ale w zamian stawia warunki. Tymczasem chińskie auta szturmem zdobywają polski rynek, a USA nakładają sankcje na Iran. Jak te wydarzenia wpłyną na globalną gospodarkę?
Inwestorzy mają nadzieję, że nowa koalicja rządowa w Niemczech będzie w stanie pobudzić gospodarkę balansującą na krawędzi recesji.
– Chadecy popierają budowę Domu Polsko-Niemieckiego. Warto zauważyć, że w otoczeniu Friedricha Merza są politycy, którzy chcą rozdzielenia tej inwestycji od pomnika. Jest to zgodne z polskimi oczekiwaniami i otwiera drogę do porozumienia – uważa dr Anna Kwiatkowska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Narcystyczny „cesarz Ameryki” Donald Trump otworzył nam oczy na wielkość momentu historycznego, w którym żyjemy. Mamy mało czasu na reorganizację Europy, ale trzeba zacząć od siły zbrojnej. Gdyby Europa miała wspólną, jednolicie dowodzoną armię, bez trudu pokonałaby Rosję.
Obecnie banki chętnie dzielą się zyskami z akcjonariuszami, bo odbudowały swoje kapitały. Ale to może się skończyć, gdy przyjdzie czas na inwestycyjne turbodoładowanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas