Korea Północna "zbombardowała" własną stolicę? Nieudana próba rakietowa

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek dwa pociski balistyczne, z których jeden - jak twierdzi południowokoreańska armia - mógł eksplodować w trakcie lotu, a jego szczątki mogły spaść na terytorium państwa Kim Dzong Una.

Publikacja: 01.07.2024 05:52

Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek próbę rakietową

Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek próbę rakietową

Foto: AFP

arb

Korea Południowa nadal analizuje informacje jakimi dysponuje na temat najnowszej próby rakietowej Korei Północnej. Obecnie Seul nie jest w stanie potwierdzić czy na terytorium Korei Północnej doszło do jakichś zniszczeń lub czy nieudana próba pociągnęła za sobą ofiary. Według południowokoreańskiej armii na terytorium Korei Północnej mogły spaść liczne odłamki rakiety, która eksplodowała po locie, którego trajektoria była nieregularna.

Korea Północna wystrzeliła pocisk, którego odłamki spadły na Pjongjang?

Informacje, jakie Seul ma na temat północnokoreańskiej próby rakietowej, poinformował rzecznik południowokoreańskiej armii, Lee Sung-joon.

Wcześniej południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów poinformowało, że Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny krótkiego zasięgu, który pokonał ok. 600 km oraz drugi pocisk, który przeleciał 120 km. Oba pociski wystrzelono z zachodniego wybrzeża Korei Północnej. Oba pociski wystrzelono w kierunku północno-wschodnim.

120 km

Taki dystans miał pokonać północnokoreański pocisk, który eksplodował w powietrzu

Trajektoria drugiego pocisku wskazuje, że jego szczątki mogły spaść w pobliżu stolicy Korei Północnej, Pjongjangu. Lee Sung-joon zaznaczył, że południowokoreańska armia nie jest w stanie podać dalszych szczegółów. 

Czytaj więcej

Nowy przejaw kultu jednostki w Korei. Oficjele noszą Kima na piersiach

Korea Północna: Dwie nieudane próby rakietowe w ciągu pięciu dni?

W wydanym oświadczeniu południowokoreańskie Kolegium Połączonych Szefów Sztabów potępiło próby rakietowe jako "prowokację, która poważnie zagraża pokojowi i stabilności na Półwyspie Koreańskim". Informacje na temat wystrzelonych rakiet Korea Południowa przekazała władzom USA i Japonii.

Gdyby informacja o nieudanej próbie rakietowej się potwierdziła, byłaby to druga nieudana próba rakietowa Korei Północnej w ciągu pięciu dni. 26 czerwca wystrzelona przez Koreę Północną rakieta — prawdopodobnie pocisk hipersoniczny — eksplodowała w powietrzu.

Pierwszy z pocisków wystrzelony w poniedziałek był prawdopodobnie pociskiem zbliżonym do KN-23 — takie pociski balistyczne krótkiego zasięgu Korea Północna dostarcza Rosji, a ta używa ich przeciwko celom na Ukrainie.

Władze Korei Południowej uważają, że Korea Północna może prowadzić próby rakietowe, by zaprezentować ich możliwości potencjalnym nabywcom.

W ubiegłym tygodniu Korea Północna poinformowała, że przeprowadziła udany test w ramach prac nad rozwojem pocisków zdolnych do przenoszenia wielu głowic. Korea Południowa twierdzi jednak, że jest to dezinformacja, która ma na celu ukrycie nieudanego testu pocisku hipersonicznego.

Polityka
Jacek Kucharczyk: Jedyną cechą prezydentury Trumpa, o której wiemy, jest jej nieprzewidywalność
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
Biskup kościoła episkopalnego uraziła Donalda Trumpa. „Nudna, powinna przeprosić”
Polityka
Nowe zarzuty wobec kandydata Donalda Trumpa na szefa Pentagonu. Żona się go bała?
Polityka
Donald Trump nie wyklucza nowych sankcji przeciw Rosji. I uderzenia cłami w UE
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
Były szef MSZ Gruzji: Rządzi nami oligarcha
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego