Monika Pawłowska złożyła ślubowanie w Sejmie. Posłowie PiS zbojkotowali uroczystość

Kandydująca w wyborach z list PiS Monika Pawłowska złożyła ślubowanie poselskie, obejmując mandat po Mariuszu Kamińskim (PiS). Posłowie PiS, którzy uważają, że Kamiński pozostaje posłem, a Pawłowska nie powinna obejmować po nim mandatu, zbojkotowali uroczystość w Sejmie.

Aktualizacja: 06.03.2024 10:26 Publikacja: 06.03.2024 10:06

Monika Pawłowska podczas ślubowania poselskiego w Sejmie. Posłów PiS nie było na sali

Monika Pawłowska podczas ślubowania poselskiego w Sejmie. Posłów PiS nie było na sali

Foto: PAP/Radek Pietruszka

zew

O godz. 10:00 w środę Sejm rozpoczął obrady. Na 7. posiedzeniu w tej kadencji posłowie mają zająć się m.in. rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, projektem uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego oraz wysłuchać informacji premiera Donalda Tuska (PO) w sprawie działań rządu w związku z protestem rolników w Polsce.

Pierwszym punktem harmonogramu było ślubowanie poselskie posłanki Moniki Pawłowskiej. - Informuję, że w związku z wygaśnięciem mandatu pana posła Mariusza Kamińskiego na podstawie art. 251 par. 5 Kodeksu wyborczego postanowiłem o wstąpieniu na jego miejsce pani poseł Moniki Pawłowskiej, która zgłosiła się do ślubowania poselskiego - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050).

Czytaj więcej

Kaczyński o Pawłowskiej: Jest 461. posłem. O Wojciechowskim: Przyszedł z ZSL-u

Ślubowanie Moniki Pawłowskiej. Posłowie PiS nieobecni

Marszałek poprosił posłów o powstanie i o ciszę, po czym wygłosił treść roty ślubowania. „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu, strzec suwerenności i interesów państwa, czynić wszystko dla pomyślności ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej” - odczytał Hołownia, po czym Pawłowska wypowiedziała deklarację "ślubuję".

Gdy Pawłowska składała ślubowanie, na sali plenarnej Sejmu nie było posłów klubu PiS. Według polityków Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Kamiński jest posłem, a Monika Pawłowska objęła 461 mandat. - To jest mandat nielegalny. Wstyd, pani Pawłowska - mówił w ubiegłym miesiącu poseł PiS Przemysław Czarnek, były minister edukacji i nauki. Politycy klubu PiS czekali przed drzwiami sali, aż Pawłowska skończy ślubowanie - gdy Pawłowska udała się na swoje miejsce w ławach, posłowie PiS weszli na salę.

20 lutego była posłanka SLD i PiS oświadczyła, że objęła mandat po byłym ministrze spraw wewnętrznych i administracji Mariuszu Kamińskim (PiS). - Czuję się członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Oczywiście po ślubowaniu będę chciała przystąpić do klubu (PiS - red.) - mówiła Pawłowska w rozmowie z dziennikarzami. Posłanka zadeklarowała przy tym, że jeżeli nie zostanie przyjęta do klubu Prawa i Sprawiedliwości, to zostanie posłanką niezrzeszoną.

Czytaj więcej

Poseł PiS o Monice Pawłowskiej: Popełniła błąd. Nic nie możemy zrobić

Monika Pawłowska w miejsce Mariusz Kamińskiego. Marszałek Sejmu wydał postanowienie

Na konferencji prasowej tego samego dnia marszałek Sejmu powiedział, że spotkał się z Moniką Pawłowską. - Pani poseł doręczyła mi osobiście pismo, w którym poinformowała o zgodzie na objęcie mandatu poselskiego - oświadczył.

- Sprawdziliśmy wszystko pod względem formalnym. Wydałem postanowienie o wstąpieniu pani Moniki Pawłowskiej na to wolne poselskie miejsce. Postanowienie zostało przeze mnie wysłane do opublikowania w Monitorze Polskim, zakładam, że już chyba nawet zostało opublikowane - dodał stwierdzając, że "cała droga formalna została dopełniona".

Hołownia mówił, że to Pawłowska zdecyduje, czy złoży ślubowanie na 6. czy 7. posiedzeniu Sejmu. Przekazał, że z Moniką Pawłowską rozmawiał też o "perspektywach jej pracy", tzn. komisjach, w których chciałaby zasiąść.

Monika Pawłowska, kandydatka PiS

W wyborach parlamentarnych 15 października 2023 r. Monika Pawłowska startowała z czwartego miejsca listy PiS w okręgu numer 7 (Chełm). Kandydatka zdobyła 10 789 głosów (2,36 proc.) i nie uzyskała mandatu (zabrakło jej 148 głosów). Liderem listy Prawa i Sprawiedliwości w tym okręgu był były minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, (44 195 głosów, 9,67 proc.).

W grudniu marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów Mariusza Kamińskiego oraz byłego wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika (PiS). W pierwszej połowie stycznia 2024 r. w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie Szymona Hołowni o wygaśnięciu mandatu Mariusza Kamińskiego.

Czytaj więcej

Monika Pawłowska w Trzeciej Drodze? "Nie wyobrażam sobie", "raczej chłodne nastroje"

Monika Pawłowska nie chciała komentować, czy Mariusz Kamiński - jak uważają politycy PiS - jest posłem. - Sądy to oceniają - stwierdziła. - Ja odpowiadam na pismo pana marszałka - mówiła.

Kim jest Monika Pawłowska?

Monika Pawłowska była asystentką posłanki Stanisławy Prządki (SLD), należała do SLD. Była wiceprzewodniczącą Forum Równych Szans i Praw Kobiet w województwie lubelskim. Współtworzyła struktury Wiosny Roberta Biedronia na Lubelszczyźnie. W wyborach w 2019 r. dostała się do Sejmu z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, była wiceszefową klubu Lewicy.

W marcu 2021 r. Pawłowska przeszła do będącego z PiS w koalicji Porozumienia. Po kilku miesiącach posłanka opuściła Porozumienie, przystąpiła do klubu PiS oraz do partii Prawo i Sprawiedliwość.

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - byli ministrowie, w przeszłości członkowie kierownictwa CBA, wybrani 15 października do Sejmu - zostali 9 stycznia zatrzymani przez policję na terenie Pałacu Prezydenckiego w czasie, gdy prezydent Andrzej Duda przebywał w Belwederze.

Czytaj więcej

Monika Pawłowska: Czy Mariusz Kamiński jest posłem? Nie jestem w tym sporze żadną stroną

Później obaj politycy trafili do zakładów karnych na terenie województwa mazowieckiego - Mariusz Kamiński przebywał w Areszcie Śledczym w Radomiu, Maciej Wąsik był w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych niedaleko Ostrołęki. Byli ministrowie prowadzili protest głodowy.

Kamiński i Wąsik, skazani w grudniu na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową, podważają ten wyrok, bowiem prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich w 2015 r. po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku. Zdaniem Kamińskiego, Wąsika oraz prezydenta, ułaskawienie było skuteczne. Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował w 2023 r. Sąd Najwyższy, co było podstawą do wydania przez sąd okręgowy prawomocnego wyroku skazującego obu polityków.

11 stycznia prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, w którym poinformował, że na prośbę żon skazanych polityków PiS wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. 23 stycznia politycy wyszli na wolność. Obaj powtarzają, że są posłami oraz zarzucają marszałkowi Sejmu, że wbrew prawu uniemożliwia im sprawowanie mandatów.

Polityka
PiS prowadzi w sondażu. Posłanka KO: Bez prezydenta nie zrealizujemy wszystkich planów
Polityka
Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski? Polacy odpowiedzieli w sondażu
Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci