Aktualizacja: 27.11.2024 01:39 Publikacja: 20.02.2024 03:00
Legenda głosi, że miasteczko w XIII wieku założyli Flamandowie. Język przetrwał dzięki zasadzie zakładania rodzin w obrębie swojej społeczności
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik
Zgodnie z konstytucją językiem urzędowym w Polsce jest język polski. Na tym nie kończy się jednak lista języków uznanych przez państwo. Oficjalnie funkcjonuje w Polsce 13 mniejszości narodowych i etnicznych, posługujących się własnymi językami, a dodatkowo status języka regionalnego ma kaszubski. Wkrótce ta lista może powiększyć się o język, którym posługuje się wyjątkowo niewielka grupa użytkowników – wilamowski.
- Nie ma co rozważać, czy w II turze będzie Trzaskowski czy Nawrocki. Będzie Hołownia i trzeba w to wierzyć - mówił w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News Władysław Kosiniak-Kamysz.
To nie Edgar Kobos był największym beneficjentem w zdobywaniu wiz dla cudzoziemców za rządu PiS. Posłowie wykryli, że inna agencja pośrednictwa – HR Motives Group wraz z podmiotami współpracującymi – mogła zarobić w ciągu czterech lat nawet 100 mln zł.
Karol Nawrocki pochwalił się komitetem poparcia, w którym jest wiele popularnych osób sympatyzujących z prawicą: pisarzy, artystów, byłych polityków, dziennikarzy. Niektóre nazwiska mogą zaskakiwać w kontekście prezesa IPN z nadania PiS.
Jest jasne, że to kandydat PIS, który będzie korzystał ze wszystkich zasobów organizacyjnych i finansowych tej partii - powiedział o prezesie IPN Karolu Nawrockim były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Przewaga Koalicji Obywatelskiej nad Prawem i Sprawiedliwością zwiększyła się – wynika z najnowszego sondażu partyjnego.
Ministerstwo edukacji pracuje nad rozwiązaniem, które wsparłoby organizacje i instytucje kultury zajmujące się językiem śląskim - poinformowała w piątek szefowa tego resortu Barbara Nowacka. To odpowiedź na zawetowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o języku śląskim.
Prezydenta Andrzej Duda zawetował ustawę, która uznaje język śląski za język regionalny. 26 kwietnia uchwalił ją Sejm. Teraz prezydent skierował ustawę do ponownego rozpatrzenia przez izbę niższą.
Podczas środowej debaty w Sejmie posłowie spierali się nad projektem ustawy uznającej język śląski za język regionalny. Zdaniem zwolenników Ślązacy powinni móc uczyć się go w szkołach; przeciwnicy podnosili argumenty o dezintegracji państwa.
KO obiecała nadanie specjalnego statusu językowi śląskiemu. Kolejka mniejszości, które chciałyby podobnych przywilejów, szybko się wydłuża.
Odmowa rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej przez sądy w Polsce łamie prawo gwarantujące wolność zrzeszenia się - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Zdaniem ekspertki z Uniwersytetu Śląskiego, wyrok może skutkować uznaniem śląskiej mniejszości etnicznej.
Minister edukacji Barbara Nowacka wszystkie mniejszości chce traktować tak samo. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Do nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych trafiły materiały edukacyjne przygotowane w ramach projektu „Polacy na Wschodzie – nasze zobowiązanie”.
Były prezydent, który ubiega się o kolejną kadencję, bije rekordy popularności wśród Latynosów oraz czarnych wyborców.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas